Ne každá hanebnost je trestný čin a ne každý trestný čin se podaří dokázat, říká Miroslav Kalousek k osvobození Andreje Babiše

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2023

Pražský městský soud včera nepravomocně osvobodil bývalého premiéra Andreje Babiše (68) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou (52) v kauze Čapí hnízdo. Podle soudce Jana Šotta není skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Verdikt padl za velkého zájmu médií čtyři dny před prvním kolem prezidentských voleb, v nichž Babiš kandiduje. Pro ŽivotvČesku.cz se k dlouho očekávanému verdiktu soudu vyjádřil někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (62). Uvedl, že nezbývá nic jiného než věřit soudci, že ve věci rozhodl správně.

Ještě před uzavřením ostře sledované kauzy bývalého premiéra Andreje Babiše redakci ŽivotvČesku.cz poskytl svůj pohled bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, a to v rámci dotazu redakce, zda výši navrhovaného trestu pro Babiše vnímá adekvátně. "Kdo jsem já, abych to posuzoval? Navrhoval to státní zástupce a je to návrh, soudce to ještě může přehodnotit. Důležité podle mě je, aby se to co nejdříve uzavřelo. Už se to táhne strašně dlouho. Jinak důvěřuji justici, že dá trest přiměřený," uvedl politický komentátor a bývalý předseda TOP 09, v současnosti místopředseda správní rady VZP.

Kauza se týkala padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu Čapí hnízdo ve středních Čechách. Žalobce vinil Nagyovou z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiše pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Pro oba navrhl podmíněné a peněžité tresty. Podle soudce Šotta se ale v trestním řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci pro malé a střední podniky. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc vzájemně nekonkurovaly, nepůsobily na stejném relevantním trhu, jak uvedl soudce.

"Pokud byl přístup pana Babiše takový, že to bude dělat rodina a já je podpořím, ať získají dotaci nebo ne, tak nelze jednání charakterizovat jako účelové," řekl Jan Šott.

Redakce ŽivotvČesku.cz se proto znovu obrátila na Miroslava Kalouska s dotazem, co na výsledek celé kauzy, jejíž rychlé uzavření si přál, říká. "No, nezbývá nic jiného než věřit soudci. K tomu je ovšem potřeba dodat, že ne každá hanebnost je trestný čin a ne každý trestný čin se podaří dokázat. Tento rozsudek nic nemění na hanebném chování Andreje Babiše nejenom v tomto případě a takový člověk se prostě nesmí stát prezidentem," vyjádřil svůj postoj i politické preference v nadcházející prezidentské volbě bývalý ministr financí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.