ŽvČ: Nebezpečné housenky letos v Česku? Jejich jed může zabít i člověka
I letos se lidé mohou dostat do kontaktu s jedovatou housenkou nočního motýla bourovčíka. Její chloupky jsou toxické a mohou způsobit vážné zdravotní komplikace - zejména lidem, kteří mají skryté vady či jsou alergici. Existují i případy, kdy došlo k výrazným zdravotním problémům. Jsou ale spíše výjimečné.
Jedovaté housenky se v minulém roce přemnožily a trápily Evropu. Housenky se dostaly i na území Česka. A očekává se, že letos pozůstatky loňské generace se mohou v menší míře objevit.
První byly objeveny na jižní Moravě. Jedná se o housenky bourovčíka toulavého. „Lidé by neměli propadat nějaké panice. Ono to tak horké zase není. Rizika jsou, ale nevztahuji se výrazně na dospělé jedince. Může se stát, že nějaký případ bude, ale jde opravdu o velmi vzácný jev. Bourovčík toulavý se vyskytuje jen v dubových lesích, zejména pak na jižní Moravě,“ uvedl entomolog Tomáš Melichar pro Život v Česku s tím, že letos výskyt bude spíše ojedinělý.
700 tisíc žahavých chloupků
Housenka je velikosti dva až tři centimetry a tělo jim pokrývá až 700 tisíc žahavých chloupků, které se dokáží šířit vzduchem. Kontakt s lidskou kůží může spustit alergickou reakci, chloupky totiž obsahují protein thaumetopoein, který u lidí vyvolává kožní vyrážky, bolesti krku, astmatické záchvaty. Mohou se objevit i problémy s očima.
Nebezpečné housenky ničí listnaté lesy a především okusují dubové listí. Lidé by na ně vůbec neměli sahat, a pokud ano, tak jedině v rukavicích.
Výskyt nořního motýla je zejména v období měsíců července až začátek srpna. Motýli létají po setmění. Vajíčko přezimuje.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.