Reklama:

Nečekané překvapení po jejich slovním střetu. Režisér Strach se zastal Lipavského proti hysterii a proteroristické svoloči

Jiří Strach
Jiří Strach
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 11. 2024

Komentář: Režisér Jiří Strach, který je známý svou otevřeností a někdy až nekompromisními názory, se na sociální síti X zastal ministra zahraničí Jana Lipavského. Reagoval v kontextu pátečního incidentu, kdy Lipavského přednáška v Londýně byla násilně přerušena propalestinskými radikály. Vzkaz režiséra přitom přišel navzdory jejich minulým neshodám, kdy si přes média vyměnili několik ostrých slov. "Dnes se ho jednoznačně zastávám proti nedozrálé, hysterické, proteroristické proHamás svoloči, jež odmítá jakoukoli diskuzi. Ministr zahraničí ČR opravdu není válečný zločinec," napsal Strach na platformě X, jak jsme si všimli v redakci ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Lipavský na útěku zadním vchodem

Incident, na který Strach reagoval, se odehrál během Lipavského přednášky na univerzitě University College London na škole Slovanských a východoevropských studií (SSEES). Ministr tam vystoupil s projevem zaměřeným na českou zahraniční politiku a mimo jiné na ruskou agresi na Ukrajině. Přednášku však narušila skupina propalestinských radikálů, kteří přerušili jeho řeč skandováním hesel obviňujících Izrael z válečných zločinů a samotného Lipavského označili za jejich podporovatele.

Reklama:

Situace dospěla do bodu, kdy se Lipavský na pokyn bezpečnostních složek evakuoval zadním vchodem. Celý incident vyvolal rozporuplné reakce a znovu otevřel otázku, jakým způsobem vést dialog o složitých tématech, jako je izraelsko-palestinský konflikt.

Strach proti »svoloči«

Režisér Strach svým vzkazem jednoznačně odsoudil chování radikálů. Jeho slova ve smyslu »hysterická, proteroristická svoloč« zřetelně vyjadřují frustraci z polarizace veřejného prostoru a z toho, že část veřejnosti odmítá diskuzi a uchyluje se k extrémním formám protestu. Strach zároveň zdůraznil, že ať už má kdokoliv jakýkoliv názor na českou zahraniční politiku, označovat ministra zahraničí za válečného zločince je nepřijatelné a nepravdivé.

Lipavského jasný postoj budí emoce

Lipavský je dlouhodobě známý svou jednoznačnou podporou Izraele. V říjnu byl prvním zahraničním politikem, který po útocích Hamásu na Izrael navštívil Jeruzalém a vyjádřil tamní vládě podporu. Jeho krok byl oceněn izraelskou stranou.

Ministrova návštěva Londýna a následné přerušení jeho přednášky jsou tak dalším důkazem, že izraelsko-palestinský konflikt rozděluje veřejnost nejen v zahraničí, ale i v České republice. Demonstrace v Londýně ukázala, že emoce na obou stranách brání možnosti vést věcnou a kultivovanou diskuzi.

Kde končí diskuze a začíná extremismus?

Strachova podpora Lipavského v popsaném incidentu podtrhuje klíčovou otázku: »Jak je možné udržet prostor pro dialog v době, kdy hlasité radikální menšiny stále častěji narušují veřejné projevy a politické debaty?« Kritika je legitimní součástí demokratické společnosti, ale Strach připomíná, že ve chvíli, kdy se protesty mění v chaos a osobní útoky, demokratická diskuze ztrácí smysl.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: