Nechceme multikulturní Pirátostát, zuřil Andrej Babiš ve Sněmovně. Křičel nesmysly a lži, reaguje Ivan Bartoš

Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2021

Ve Sněmovně dnes probíhá hlasování o nedůvěře vládě. Andrej Babiš (66) se při své řeči u pultu prohlásil za svrchovaného premiéra, který podléhá jen občanům. Nahlas a s velikým důrazem řekl, že strana ANO v Česku nechce »multikulturní ekofanatický Pirátostát« a sdílení aut, bytů či země. Předseda České pirátské strany na jeho slova reaguje jasně. "Premiér Babiš ve Sněmovně křičel různé nesmysly a lži. Paradoxní je, že se výrokem o sdílení zřekl svého vlastního programu," řekl Ivan Bartoš (41) s tím, že Piráti a STAN v programu žádné sdílení bytů či aut nemají.

Atmosféra ve Sněmovně zhoustla kvůli hlasování o nedůvěře vládě. Premiér se u řečnického pultu rozhněval, za svou řeč sklidil od spolustraníků potlesk. "Říkám nahlas, vážení spoluobčané, my v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický Pirátostát. Nechceme. Nechceme sdílet naše auta, naše byty, naši zemi. Nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament, zelení fanatici, se kterými by se Piráti spojili," řekl Andrej Babiš.

Opozice se pokouší menšinový kabinet ANO a ČSSD povalit již potřetí, komunisté sál opustili a šance na sehnání 101 hlasů po svrhnutí vlády je tak nulová. Předseda KSČM Vojtěch Filip ve svém projevu řekl, že komunisté se nebudou účastnit divadla a raději půjdou pracovat pro občany.

"Premiér Babiš ve Sněmovně křičel různé nesmysly a lži. Paradoxní je, že se výrokem o sdílení zřekl svého vlastního programu, neboť to byl on, který ve své slavné volební knize »O čem sním, když náhodou spím« v roce 2017 občanům sdílenou ekonomiku vyzdvihoval. Psal, že je to bezvadná věc, sdílet věci, které může využít ještě někdo jiný, že hlavně mladá generace má sklon různé věci spíš sdílet než vlastnit a lidé budou brzy sdílet automobily, parkovací místa, byty a chaty," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš ve svém projevu odmítal sdílení aut, bytů a země v tom, co nazval »Pirátostátem«. "Piráti a STAN v programu žádné sdílení bytů či aut nemají. Premiér není majitelem České republiky a jeho funkce vychází z podpory Poslanecké sněmovny, která většinou dává legitimitu vládě, tedy důvěru, kterou Piráti ani Starostové vládě Andreje Babiše nikdy nevyslovili. Naopak dnešní jednání je o tom, zda vláda, která se po celou dobu opírala o komunisty, ještě stále legitimitu řídit tuto zemi má," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz předseda České pirátské strany.

"Poslední zjištění ukázalo, že vládě nevěří celých 81 % lidí v naší zemi. Dnes se má ukázat, zda vládě věří sněmovní strany. Ukazuje se, že premiér nejen, že má krátkou paměť, co bylo v jeho vlastním programu, ale nerozumí ani tomu, jak funguje parlamentní systém státu, který si už čtyři roky prakticky privatizuje," doplnil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.