Nechci si stěžovat. Jako umělci jsme na tom lépe, než někteří lidé, míní herec Miroslav Etzler

Herec Miroslav Etzler
Herec Miroslav Etzler
Foto: nextfoto.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 3. 2021

Miroslav Etzler (56) je jedním z herců, kteří kromě televizních obrazovek vystupují i na jevištích divadel a koronavirová situace ho připravila o celou řadu pracovních příležitostí. Rozhodně ale nepatří mezi ty, kteří svou nespokojenost dávají příliš najevo. "Někdy jsou umělci moc slyšet, i když situace není dobrá. Ale domnívám se, že jsme na tom lépe, než někteří lidé," uvedl charismatický herec pro ŽivotvČesku.cz.

Kulturní život je v Česku už několik měsíců značně omezen, akce se odehrávají prostřednictvím online platforem a těžké časy nastaly pro spoustu lidí včetně umělců. Ti se už několik měsíců v divadlech scházejí jen na zkouškách a není jasné, kdy si znovu zahrají před lidmi.

Miroslav Etzler se objevuje na televizních obrazovkách a za normálních okolností ho publikum může spatřit i v divadle. O příležitosti představení přišel, ale svou nespokojenost příliš najevo nedává z prostého důvodu. "Za svou profesi bych si nechtěl stěžovat, protože jsou lidé, kteří jsou na tom mnohem hůř. A to ať jde o to, že to mají složitější po stránce zdraví, nebo žijí sami, postižené děti, maminky, které jsou na dítě samy, to mají mnohem složitější," uvedl herec uvědoměle pro ŽivotvČesku.cz.

Protipandemická opatření trvají už několik měsíců, k otevření divadel došlo jen na krátkou dobu. "To, že to je dlouhé, je jasné. Někdy jsou umělci moc slyšet, i když situace není dobrá. Ale domnívám se, že jsme na tom lépe, než někteří lidé, jejichž životy jsou na tom katastrofálně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz představitel desítek skvělých filmových, ale i divadelních rolí.

Život Čechů je už téměř rok úplně jiný, než ten, na jaký byli všichni zvyklí. Dopady opatření jsou podle Etzlera jasné. "Myslím si, že současná doba už teď má dopady na kulturu. Třeba Divadlo Palace, v němž pracuji já, musí platit stále nějaký nájem," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Etzler, kterého mohou příznivci vídat alespoň na televizních obrazovkách.

Herec má za to, že podpora od státu je nedostatečná. "Všichni si přejeme, aby divadla nezačala vyloženě krachovat, protože podpora státu je mnohem menší, než by měla být. Jsou desítky, stovky lidí, kteří od soukromých divadel dostávali platy a z toho platili životní náklady jako daně, sociální a zdravotní pojištění a další. To znamená, že to není množina, která by netvořila nějakou hodnotu pro stát, ale podpora je pro ně velmi nedostatečná," dodal umělec pro ŽivotvČesku.cz.

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Poč...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu