Nečistíte si pořádně zuby, můžete zemřít dříve. Roman Šmucler promluvil o vlivu zubní prevence na lidský život

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2023

Zdá se to jako neuvěřitelné, ale je to tak. Řeč je o dentální prevenci, která má vliv na délku života. Šéf stomatologů Roman Šmucler (53) promluvil pro ŽivotvČesku.cz o tom, že když je člověk pečlivý a zodpovědný, může se dožít vyššího věku, a to v souvislosti s péčí o vlastní chrup.

Přes 82 procent obyvatel má zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči sama hradí. Bez systematické zubní péče je podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera asi 600.000 lidí.

"Prevence je čištění zubů. Já osobně nejsem velký fanda dentální hygieny, protože neznám nikoho ve svém okolí, kdo by chodil k dentální hygienistce, neboť si čistíme zuby dobře. Nejdůležitější je si čistit chrup doma. K hygienistce musí poslat lékař s konkrétním problémem - spousta lidí nepotřebuje vůbec, někdo každý měsíc," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler s tím, že je to pro někoho možná překvapivé, ale i chrup má poměrně zásadní vliv na délku života člověka.

"Řada lidí si to platí jako odpustek, pokud jde o dentální hygienu. Realita je taková, že ústní bakterie jsou nebezpečné 48 hodin od vyčištění zubů. Třeba paradentóza, když ji někdo má, tak je to hnisavá rána velikosti deset centimetrů čtverečních. A zjistili jsme, že to má vliv na řadu dalších onemocnění. Urychlují se tím i kardiovaskulární onemocnění, protože člověk prodělá víc zánětů, zužují se tím cévy a podobně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který zpochybnil, že by v ČR byl nedostatek zubních lékařů. Jde podle něj o téma vyvolávané regionálními politiky, kteří s ním vyhrávají volby.

"Žádní zubaři nechybí, máme jeden z největších počtů na obyvatele v Evropě," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zubních lékařů je podle něj 6800 a zhruba 1000 nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.