Nečistíte si zuby, můžete zemřít, říká Roman Šmucler s tím, že může jít o velmi rychlou událost

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2023

Zdá se to jako neuvěřitelné, ale je to tak. Řeč je o dentální prevenci, která má vliv na délku života. Šéf stomatologů Roman Šmucler promluvil pro ŽivotvČesku.cz o tom, že když je člověk pečlivý a zodpovědný, může se dožít vyššího věku, v opačném případě může dokonce přijít lidově řečeno »zubatá s kosou«. "V těchto případech to opravdu bývá rychlé, teď mám na mysli čas od vzniku problému až k úmrtí," uvedl špičkový lékař.

Data z úvodu letošního roku uvádějí, že přes 82 procent obyvatel má zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči sama hradí. Bez systematické zubní péče je podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera asi 600.000 lidí.

Pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler také uvedl, že jsou ročně dva až tři případy, kdy špatná hygiena dovede člověka až do márnice. "Dva až tři pacienti v ČR umírají každý rok. Není to žádná legrace, a to i přes skutečnost, že máme antibiotika a podobně. Ten proces, kdy člověk zemře, je poměrně rychlý. Příkladem v pátek pacienta začne bolet zub a v pondělí už tu buď není, nebo je v nemocnici v těžkém stavu. Infekce zubu, když jde špatným směrem, může pacienta skutečně zabít," popsal pro ŽivotvČesku.cz prezident České stomatologické komory.

Šmucler dále uvedl, že řada lidí kvůli strachu ze zubaře nechává problém zajít do extrému, případně se vymlouvají, že zubařů je málo. "Žádní zubaři nechybí, máme jeden z největších počtů na obyvatele v Evropě," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zubních lékařů je podle něj 6800 a zhruba 1000 nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.