Neděle přinese prudké ochlazení a silný vítr. Nárazy budou komplikovat řízení, pozor na padající větve a stromy, varuje meteoroložka

Ilustrační snímek - počasí v Česku
Ilustrační snímek – počasí v Česku
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2021

Při pohledu z okna by si aktuálně zřejmě jen málokdo řekl, že je prosinec a Vánoce jsou za rohem. Přestože venku je kabát nezbytností, teploty jsou nadprůměrné a například i v Řecku je v tuto chvíli větší zima než v Česku. "Teplotně nadprůměrný týden ve znamení oblevy ukončí během neděle studená fronta," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Počasí v Česku je v posledních dnech a týdnech velmi proměnlivé. Mrazivé teploty a sněžení se střídají s oblevou, kdy teploty stoupají až k 10 stupňům Celsia. Podle meteroložky Dagmar Honsové je aktuálně v Česku tepleji než v Řecku, kam se lidé jezdí v létě k moři ohřát. Víkend bude ještě slunečný a teploty pod bod mrazu jen tak neklesnou, tento trend ale ukončí už noc z neděle na pondělí.

"Poslední adventní víkend přinese nadprůměrné teploty, které se budou zastavovat až na 8 °C. Teplotně nadprůměrný týden ve znamení oblevy ukončí během neděle studená fronta, která bude přes naše území přecházet od severu. Před jejím přechodem se ale na teploměru ještě objeví až 8 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.

Ačkoliv teploty se během víkendu pohybují nadprůměrně vysoko, na procházku do přírody bylo lepší vyrazit v sobotu. Už v noci na neděli totiž začal zesilovat vítr a pohyb mezi stromy, u kterých je riziko vyvrácení, by mohl mít následky. Stejně tak bude třeba zvýšené opatrnosti při řízení.

"Neděle bude větrná. Foukat bude čerstvý severozápadní vítr na severozápadě a východě území o rychlosti s nárazy až 70 km/h, na horách kolem 90 km/h, v Krušných horách kolem 100 km/h. Vítr začne zesilovat už během noci a slábnout bude až během noci na pondělí. Nárazy větru mohou komplikovat jízdu autem, lámat větve stromů, proto na procházku nechoďte ani do lesa, ani do parku, kde jsou stromy. Na zbytku území bude vítr tak akorát na draka," upozornila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Přestože ochlazení přicházející s novým týdnem přináší i naději na bílé Vánoce, není radno se jí příliš držet. Ke konci týdne se totiž znovu oteplí a proto se s velkou pravděpodobností lidé v nížinách nadílky na Štědrý den znovu nedočkají.

"Hned v pondělí sem pronikne studený vzduch od severu, ve druhé polovině týdne ale půjdou teploty nahoru. Konec roku ale už bude opět zřejmě ledový, nejvyšší odpolední teploty budou zůstávat pod bodem mrazu a je větší šance na bílý Silvestr v nížinách než na bílý Štědrý den," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.