Nejbohatší Čech přišel o 60 miliard korun. Petra Kellnera citelně zasáhla koronavirová krize

Nejbohatší Čech Petr Kellner
Nejbohatší Čech Petr Kellner
Foto: Archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2020

Nejbohatší Čech Petr Kellner v souvislosti s koronavirovou krizí přišel od začátku roku přišel o 60 miliard korun (2,5 miliardy dolarů). Nevyplatila se mu sázka na podnikatelské aktivity v Číně, uvedl server Bloomberg.

Ve zprávě Bloombergu stojí, že Kellnerův Home Credit na konci loňského roku změnil strategii a upustil od přípravy vstupu na hongkongskou burzu. Šlo o období, kdy Hongkong procházel značnou politickou krizí zejména kvůli snahám Pekingu omezit jeho autonomii.

Zpomalující čínská ekonomika měla dopad na snižující se poptávku po spotřebitelských úvěrech a podle Bloombergu právě narušení plynulosti poptávky jde o další výrazný problém pro společnost.

Právě to vedlo ke snížení hodnoty většinového podílu PPF v Home Creditu o 1,5 miliardy dolarů (36 miliard korun) na 2,8 miliardy dolarů (67 miliard korun).

Negativní dopady koronaviru na podnikání firmy Bloombergu potvrdil také mluvčí společnosti Milan Tománek. „Vyčíslit dopad v tuto chvíli, kdy pandemie ještě neskončila, by byla spekulace,“ dodal.

Kellner založil společnost PPF v roce 1991, její dcera Home Credit vznikla v roce 1997. Snaha prosadit se na čínském trhu sahá do roku 2007. Dnes je Home Credit v Číně jediná společnost v oblasti spotřebitelských úvěrů, kterou plně ovládají zahraniční investoři, uvedly Novinky.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.