Reklama:

Nejbohatší lidé světa už ví, kdy pandemie covidu skončí. Expert promluvil o tom, o čem se zatím nahlas nemluví a může se stát

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 12. 2021

Americká investiční banka JP Morgan ve svém výhledu na rok 2022 uvedla, že pandemie covidu-19 a světovou ekonomiku čeká celkové zotavení. Zásluhu na tom podle ní ponesou nové vakcíny a léky. Podle uznávaného ekonoma Štěpána Křečka jde ovšem o velmi optimistickou prognózu. "V minulosti jsme takových vizí slyšeli vícero a nakonec se vždy ukázalo, že koronavirus ještě neřekl poslední slovo," řekl pro ŽivotvČesku.cz. JP Morgan je považována za barometr zdraví americké ekonomiky.

Reklama:

Nové vakcíny a léky podle banky JP Morgan, která patří mezi nejstarší firmy na světě poskytující finanční služby, povedou k silnému cyklickému oživení, návratu globální mobility a k uvolnění zadržované poptávky ze strany spotřebitelů. Uznávaný ekonom vysvětlil, z čeho tato vize pramení, spíše než jako realistickou ji ale vnímá jako silně optimistickou.

"Je to velmi optimistická prognóza s tím, že přání se možná stává otcem myšlenky. Každopádně je pravda, že trhy v posledních dnech výrazně rostou. Ta pozitivní nálada, která pramení z toho, že vakcíny zřejmě budou účinné i na nové mutace a pořád se nalézají nové typy léků, tak pod rouškou toho mají trhy skutečně tendenci se šplhat ke svým historickým maximům. Uvidíme, jak nám tahle dobrá nálada na trzích vydrží," řekl pro ŽivotvČesku.cz finanční expert Štěpán Křeček.

Reklama:

Hlavní analytik banky pro globální trhy Marko Kolanovic řekl, že rok 2022 bude rokem úplného globálního zotavení, ukončení pandemie a návratu k normálním ekonomickým a tržním podmínkám, které ve světě panovaly před vypuknutím covidu-19. Podle Štěpána Křečka je však třeba nezapomínat na finanční problém, který aktuálně svírá nejen Česko.

"Samozřejmě tu máme velký problém, nejen v České republice ale i ve světě, bojujeme s velmi vysokou inflací. Pravděpodobně kvůli tomu budeme muset zvyšovat úrokové sazby, zpřísňovat měnovou politiku a to může také přinést otřesy na kapitálových trzích. Růst úrokových sazeb určitě uškodí menším technologickým rychle rostoucím společnostem, naopak může pomáhat dluhopisovému trhu. Možná můžeme být svědky toho, že se dluhopisy zase vrátí do úvahy investorů jako zajímavá alternativa vůči akciím, která je bezpečnější. To všechno se může v příštím roce odehrávat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom dopady inflace.

V průběhu více než roku a půl, což je doba, kdy svět svírá pandemie koronaviru, přišla už z mnoha stran celá řada predikcí, které předpovídaly konec pandemie a návrat k normálnímu životu po všech stránkách. Zatím se ale žádná z nich nevyplnila a proto by finanční expert s optimismem brzdil.

"Jestli to je opravdu definitivní konec pandemie, to si netroufám říct, protože myslím, že bychom v tomto smyslu měli být pokornější. Vidíme, že pořád vznikají nové mutace. Vize toho, že už je to definitivní konec, by byla samozřejmě krásná, ale v minulosti jsme takových vizí slyšeli vícero a nakonec se vždy ukázalo, že koronavirus ještě neřekl poslední slovo," dodal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: