Nejčastější otázky před cestou do Chorvatska. Covid nesmí měnit pravidla, říká mluvčí
V loňské »covidové« sezóně utrpělo Chorvatsko velké ztráty v turistickém ruchu, které bude chtít letos nahradit. Do země u Jadranu se chystá také řada českých rodin, které už nyní začínají řešit otázky kolem očkování a testů na nemoc covid-19. Pro turisty je zásadní, aby se podmínky neměnily během dovolené, to pak vyvolává chaos a stresující situace. "Klienti se hodně ptají na to, jaké je omezení v dané destinaci a také na možnosti storna," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.
Všechny turisticky atraktivní země postihly ekonomické ztráty v souvislosti s pandemií koronaviru. Problémy s nemocí covid-19 zasáhly také Chorvatsko, počet turistů u Jadranu se v roce 2020 snížil o cca 65 procent na 5,9 milionů turistů. Podle počtu přenocování Češi tvořili 4. nejpočetnější národnost v zem. Ještě na přelomu let 2019 a 2020 se Chorvatsko těšilo na rekordní sezónu, epidemie ale naprosto omezila možnosti cestování a sezónu zachraňovaly prázdniny, které patřily k rozvolněnému období.
Bezpečnou dovolenou u moře by měly zajistit chystané tzv. covidové pasy. V Evropské unii panuje shoda, že by měly mít univerzální platnost a jednotná pravidla. Mělo by se do nich zapisovat, zda dotyčný cestovatel byl očkován, zda má za sebou testy a nebo zda nemoc covid-19 prodělal. Některé státy ale také už daly najevo, že do země pustí každého, kdo přijede. Například Albánie vydala prohlášení, že po turistech nebude požadovat očkování ani PCR test.
"Naši klienti před cestou do Chorvatska řeší zejména to, zda musí být očkováni či otestování. Častým dotazem je, zda naše agentura proplácí testy a zda je možné zájezd stornovat kvůli onemocnění. Turisté se také zajímají, zda v místě, kam cestují, jsou nějaké restrikce a zda v cílové destinaci bude platit nějaké omezení," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková s tím, že pro všechny turisty je zásadní, aby pravidla platila po celou délku jejich dovolené a případná změna pravidel je nezastihla nepřipravené.
"Do Chorvatska se chystají tisíce klientů. Řada lidí ještě vyčkává, co se stane, pokud bude na dosah zelený certifikát. Chorvatsko do země pouští proočkované lidi, otestované turisty a lidi s protilátkami," dodala pro ŽivotvČesku.cz Andrea Řezníčková.
Epidemický vývoj u Jadranu sleduje také ministerstvo zahraničí, které vydává pokyny pro české turisty. "Obě strany problematiku cestování řeší dlouhodobě," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Chorvatsko je od 5. dubna na seznamu tzv. tmavě červených zemí. "Po návratu z tmavě červených zemí je nutné podstoupit první test ještě před vstupem na území ČR," dodala mluvčí ministertva zahraničí.
Cestující do zemí z tmavě červené zóny musí před cestou zpět do Česka oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň každý cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max 24 h před začátkem cesty), nebo PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka. Cestující musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o výsledku testu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.