Reklama:

Nejdříve jsme za rasisty, teď přijde výsměch. Kauza Kamara a česká reakce nás ve světě zesměšní, tvrdí Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2021

Fotbalový zápas, kde síly poměřila Sparta Praha a skotský tým Glasgow Rangers, začali intenzivně řešit politici. Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (37) si na pondělí pozval na kobereček britského velvyslance a chce s ním probrat, proč v britských médiích dochází k urážení českých dětí, které během zápasu pískaly a bučely na hráče hostujícího týmu. Bývalý opoziční politik Miroslav Kalousek (60) pokyvuje hlavou, podle něj je krok českého ministra za hranou diplomatických zvyklostí a česká strana na Britských ostrovech sklidí výsměch. "Mně se také nelíbí, co o nás píší britská média, ale žádný příčetný stát si nepředvolá velvyslance kvůli tomu, co píší svobodná média a kvůli tomu, co se píše na sítích," řekl člen TOP 09 pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Jakub Kulhánek (37) se chová jako slon v porcelánu.

Reklama:

Pro lidi, kteří nesledují fotbal, je až neuvěřitelné, jak rychle sportovní kauza přerostla v mezinárodní přestřelku, která bude mít diplomatické finále. Miroslav Kalousek je přesvědčen, že Česká republika sklidí v zahraničí nakonec posměch, i když naštvanost českých fotbalových fanoušků chápe.

Reklama:

Události posledních dnů se točí kolem hráče Glena Kamary. Ten s týmem Glasgow Rangers absolvoval zápas proti Spartě, kterému na stadionu přihlížely děti. Glen Kamara je u českých fanoušků v nemilosti kvůli tomu, co se svými spoluhráči předvedl loni v pohárech při zápasech se Slavií. Děti celý zápas na Kamaru pískaly a bučely, což si skotská strana vyložila jako rasismus. Olej do ohně přilévají britská média a skotští fanoušci, kteří začali Česko považovat za zemi plnou rasistů.

Poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu Marvin Bartley dokonce dětské fanoušky označil za zkažené ovoce. To byl moment, kdy se do kauzy vložil ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček (42) a vyzval ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, ať urážení českých dětí zastaví a předvolá si velvyslance.

"Ministr předvádí diplomatický diletantismus, stydím se za to, že to dělá moje vláda. Předvolat si velvyslance znamená v diplomatickém světě a v diplomatické řeči velmi silný krok, ten silný krok vždy reaguje na to, že něco nepřijatelného udělá vláda druhého státu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek, který tvrdí, že ministr Jakub Kulhánek nemá páky, jak zastavit urážky na síti a v britských médiích.

"Mně se také nelíbí, co o nás píší britská média, ale žádný příčetný stát si nepředvolá velvyslance kvůli tomu, co píší svobodná média a kvůli tomu, co se píše na sítích. Toto je krok, kterým se pan ministr Kulhánek zesměšnil. Tomu problému nijak nepomůže, pouze se tím v diplomatickém světě a u vlády jejího veličenstva zesměšnil a zesměšnil tím i nás jako republiku," vysvětil svůj názor pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek s tím, že jednání Jana Hamáčka a Jakuba Kulhánka může mít i předvolební motivaci. ČSSD, za kterou Hamáček i Kulhánek bojují, totiž je v nejistotě, zda ji voliči do Sněmovny vůbec pustí. Každý hlas se může hodit a dostat na svou stranu naštvané fotbalové fanoušky by bylo pro ČSSD předvolební terno.

"Tonoucí se stébla chytá, ale je trochu nepříjemné, když z toho stébla dělají klacek, kterým mlátí po hlavě českou diplomacii. Já chci mít ministra zahraničí, nechci mít slona v porcelánu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek, který se obává, že po obvinění české strany z rasismu bude následovat výsměch v diplomatických kruzích.

"Zaznamenal jsem na sítích, že spoustě fotbalových fanoušků se líbí, že jsme se ozvali. Já těm pocitům rozumím, ale fotbaloví fanoušci nerozumí diplomacii a neví, co v diplomatické řeči je předvolání si velvyslance. To je tak nepřípadný krok pro tento fotbalový případ, že se tím v diplomatickém světě zesměšníme. Je to stejný případ, jako když mě požádáte o rozhovor a místo diktafonu dorazíte s kladivem. Já se vás zeptám, co s tím chcete dělat a vy mi řeknete, že přeci chcete dělat rozhovor. Takhle nyní vypadá Jakub Kulhánek v diplomatickém světě a před vládou jejího veličenstva," ostře okomentoval pro ŽivotvČesku.cz jednání ministra zahraničních věcí Miroslav Kalousek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: