Nejhorší smrt je z vyděšení. Silná ČSSD hodně vadí, říká Zdeněk Škromach k ruské kauze Jana Hamáčka

Bývalý politik Zdeněk Škromach
Bývalý politik Zdeněk Škromach
Foto: Profimedia.cz

Ruská kauza musí ministra vnitra Jana Hamáčka (42) zocelit a ČSSD může posílit a odrazit se k slušnému volebnímu výsledku. Je o tom přesvědčen bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (64). "Je důležité nyní zachovat chladnou hlavu. Jak se budou volby blížit, bude tlak na ČSSD dál narůstat," řekl Zdeněk Škromach pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vrbětickou kauzu a její přesah, který nyní Jana Hamáčka »drtí«, považuje za mediální bublinu.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček v úterý přiznal, že čelí nejtěžší zkoušce politické kariéry. Web Seznam Zprávy přinesl informace, že Jan Hamáček chtěl odjet do Ruska, aby tam s režimem Vladimira Putina vyjednal politický obchod. Česká strana měla zahladit ruskou linku při vyšetřování explozí ve vrbětickém muničním skladu a Rusko mělo na oplátku dodat do Česka milion dávek vakcíny Sputnik V. Jan Hamáček tato tvrzení označil za nesmyslná a lživá.

Podle výrazné tváře ČSSD Zdeňka Škromacha je logické, že útoky na sociální demokracii budou přibývat. Je volební rok a kampaň se v rukavičkách dělat nebude.

"Volby jsou za rohem a silná sociální demokracie vadí z mnoha důvodů a mnoha zájmovým skupinám i politickým stranám, takže je logické, že tlak na Jana Hamáčka je obrovský. To ale není nic výjimečné. Na lídrovi a vedení strany nyní je, aby to dokázali ustát. Důležité je, aby členská základna nepodlehla tlakům. Já vždy říkám, že nejhorší smrt je z vyděšení. Bude tady ještě spousta věcí, které se budou mediálně prezentovat, ať půjde o věci pravdivé či polopravdivé. Je zásadní, aby vše bylo správně odkomunikováno. Věřím tomu, že sociální demokraté budou ve volbách úspěšnější, než byli ve volbách v roce 2017," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Škromach, který Hamáčkovi plně důvěřuje a naznačil, že za rozhýbáním tzv. vrbětické kauzy mohou stát i vnitrostranické spory.

"Je důležité nyní zachovat chladnou hlavu. Jak se budou volby blížit, bude tlak dál narůstat. To je realita každého politického prostředí, sociální demokracie v tom nebude sama. Momentálně je to zřejmě otázka i vnitřních rozporů po sjezdu a neukojených ambicí některých lidí. Sociální demokracie přežila horší věci a já si myslím, že z této kauzy vyjde nakonec posílená," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který Jana Hamáčka podpořil i na stranickém sjezdu.

"Vždy je to tak, že zkoušky vás posilují. Politik je úspěšný podle toho, jak zkoušky dokáže zvládnout. V historii máme příběhy úspěšných, kteří dokázali krizové situace zvládnout. Když se to pojme špatně, tak přijdou jiní, lidé přichází a odchází. Ale v tuto chvíli za celou kauzou nevidím nic racionálního, vnímám to jako určitou mediální bublinu a bude záležet, jak to dokáže vedení sociální demokracie zvládnout," dodal Zdeněk Škromach pro ŽivotvČesku.cz.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí a pamětník zlatých časů ČSSD Zdeněk Škromach (64) j...

Podle informací webu Seznam Zprávy Jan Hamáček chtěl odletět do Moskvy, aby zde dohodl politický obchod. Česká strana měla zatajit, kdo může za výbuchy ve Vrběticích, Rusové měli na oplátku zaslat Sputnik V. Jan Hamáček také snil o tom, že v Praze by se konal summit mezi Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Joe Bidenem. Ministr vnitra a v té době dočasný ministr zahraničí Jan Hamáček své záměry údajně probíral s ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem, policejním ředitelem Janem Švejdarem, velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou a ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace Markem Šimandlem. Ke schůzce se později připojil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Právě ten novinářům jako první potvrdil, že schůzka proběhla. Co bylo přesně jejím obsahem, zúčastnění zatím nekomentovali.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.