Nejistota kolem dovolené v Chorvatsku. Mluvčí vysvětlila, co Čechy u moře čeká

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2021

Letní prázdniny se přibližují a tisíce Čechů přemýšlí nad dovolenou v Chorvatsku. Země u Jadranu o turisty přijít nechce a snaží se nastavit poměrně vstřícná pravidla pro hosty. Momentálně je nejkomplikovanější návrat zpátky do Česka. "Po návratu do Česka musí občan na pět dnů do karantény a pak na PCR test," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Andrea Řezníčková z cestovní agentury Invia.

Chorvatsko bez diskuze patří k zemím, které jsou na turismu závislé. Loni kvůli epidemii koronaviru se počet zahraničních turistů u Jadranu snížil o 64,4 procenta na 5,9 milionu. Podle počtu přenocování Češi tvořili 4. nejpočetnější národnost v zemi.

Pro turisty je při cestování zásadní jistota a bezpečí. Do Chorvatska každý rok vyráží celé rodiny, které nemohou čekat na to, zda se náhodou nezmění podmínky během dovolené. V současné době se Chorvatsko vstřícně otevírá, ale problémy jsou při návratu do vlasti, ministerstvo zahraničí ČR totiž od pondělí zařadilo Chorvatsko na seznam tzv. červených států.

"Do Chorvatska vás pustí jen s antigenním testem. To je pro turisty super, Chorvatsko v tomto patří k zemím s mírnými pravidly. Po návratu do Česka ale musí občan na pět dnů do karantény a pak na PCR test. Osobně si myslím, že to ale české turisty tolik neovlivňuje, mnoho z nich v této době pracuje z domu, takže karanténa není takovým problémem," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí agentury Invia Andrea Řezníčková s tím, že do léta se možná podmínky ještě budou kvůli epidemii několikrát měnit.

Do začátku hlavní turistické sezóny by se státy Evropské unie měly shodnout na tom, jak bude vypadat tzv. covidový pas, který by měl lidem usnadnit cestování v době pandemie.

Europoslanci i členské země se v současnosti pokoušejí najít shodu na parametrech osvědčení, které má umožnit cesty přes hranice lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami po prodělané nemoci covid-19. Řada politiků ale upozorňuje, že vznik covidového pasu bude diskriminovat například ty jedince, kteří ze zdravotních důvodů nemohou očkování podstoupit.

"Chorvatsko do země pouští proočkované lidi, otestované turisty a lidi s protilátkami. Průměrný český turista jede většinou vlastním vozem na osm dní, bydlí v tříhvězdičkovém hotelu s polopenzí," dodala pro ŽivotvČesku.cz Andrea Řezníčková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.