Nejistota kolem nouzového stavu. Ivan Bartoš promluvil o tom, co je v tuto chvíli pro Česko nejdůležitější

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 2. 2021

V Česku v sobotu dále zrychloval nárůst počtu případů nemoci covid-19. Přibylo jich 5118, což je o zhruba 300 více než za předchozí den. Vláda v neděli pokračuje v jednání s hejtmany o opatřeních proti covidu-19 a možném vyhlášení nového nouzového stavu. Pokud nedospějí k dohodě, nouzový stav s půlnocí na pondělí skončí. Pro ŽivotvČesku.cz popsal Ivan Bartoš (40), co je v tuto chvíli pro Česko nejpodstatnější. "Současnou situaci vnímám i jako impuls k tomu, aby vláda svůj přístup přehodnotila a abychom v této zemi i společně s hejtmany, nastavili funkční a logická opatření ve prospěch zvládnutí epidemie," řekl předseda opozičních Pirátů.

V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES. Od 14. ledna do 13. února se rizikové skóre PES drželo pod spodní hranicí pátého stupně, která činí 76 bodů. Při loňském zavedení systému PES ministerstvo uvádělo, že by mělo být zváženo zmírnění opatření, pokud skóre rizika zůstane aspoň sedm dní v nižším pásmu. Vláda ale od lednového poklesu indexu na čtvrtý stupeň naopak mezitím některá opatření ještě zpřísnila. Aktuálně je nejpalčivějším problémem, zda dojde k prodloužení nouzového stavu.

"Vše se musí vyjasnit už dnes. Během dvou dnů se ukázalo, že argumenty o nemožnosti využívat pomoc armády a hasičů, nebyly pravdivé, což potvrdil ministr obrany Lubomír Metnar. Stejně tak ministr školství Robert Plaga potvrdil, že forma provozu škol bude řešena podle školského zákona. Vláda lže i v dalších věcech. Je to taková dost špinavá hra pana premiéra Babiše, neboť to je a vždy byla vláda, kdo řídí tuto zemi, nehledě na to, zda platí, či neplatí nouzový stav. Ministr Blatný má připraveno vyhlášení opatření pod zákonem o ochraně zdraví. Musí je ale vyhlásit správně a odůvodnit je. Na což ve svém chaotickém jednání pod nouzovým stavem vláda kašlala, opatření se měnila ze dne na den a uvrhávala tak lidi i podnikatele do situace, kdy večer jdete spát a ráno nevíte co platí a neplatí. To se musí změnit," nastínil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz, na čem by vláda měla aktivně pracovat.

Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužení nouzového stavu, na který jsou teď navázána vládní opatření proti šíření covidu-19. Dosavadní nouzový stav tak dnes k půlnoci skončí.

"Je to teď na vládě a jednotlivých ministrech, aby toto udělali. Těžko tedy říci, jak se toho zhostí. Proto současnou situaci vnímám i jako impuls k tomu, aby vláda svůj přístup přehodnotila a abychom v této zemi i společně s hejtmany, nastavili funkční a logická opatření ve prospěch zvládnutí epidemie. Je nutné řešit pandemický zákon, který vládě napsal a předložil již skoro před měsícem Jakub Michálek. Je důležité konečně nastavit covid nemocenskou, aby se lidé (zaměstnanci i IČO) nevyhýbali karanténě a nahlašovali poctivě své kontakty s vědomím, že je a jejich rodiny neposílají do existenční krize. To jsme premiérovi předali už minulý týden spolu a Vítkem Rakušanem," pokračoval pro ŽivotvČesku.cz předseda podle průzkumů druhé nejsilnější politické strany s tím, že důležité je nastavit konečně spravedlivé kompenzace ale i opatření, která nehrají do kapes »přátel vlády«.

"Jen za leden ukončilo podnikání 25 000 lidí. Kdy vláda začne konečně aktivně řešit zdravotní opatření ve »velkých fabrikách«, kde ve většině případů na testy či běžná opatření nikdo nehraje, zatímco školy jsou zavřené? Se STAN jsme ve čtvrtek dali (asi po sté) premiérovi návrhy. Aby to bylo přehledné a postavily jsme to jako plán »Za 5 dvanáct«, pro zásadní oblasti lidského života. Nejdůležitější strategie do konce roku jsou v něm detailně popsány. V pátek jsem premiéra, ministry a předsedy stran pozval k jednomu stolu. Tak schválně, pochopí pan premiér, že současný stav, nedůvěra lidí, ale i moment, kdy Sněmovna vyjma jeho koaličního partnera ČSSD odmítla prodloužit nouzový stav, je důsledkem jeho chaotického přístupu a zahleděnosti do sebe sama. A že spolupráce není prázdné slovo? Doposud nemám od nikoho z vlády odpověď," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Po pátečním setkání s představiteli krajů premiér Andrej Babiš (66) uváděl jako jediné řešení, že by o vyhlášení nouzového stavu kabinet požádali hejtmani. Jednal s nimi o tom bez výsledku v sobotu. Dnes budou jednání pokračovat a také zasedne vláda.

V úterý probíhalo jednání imunitního a mandátového výboru, ten vydání bývalého premiéra An...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu