Nejmrazivější lednová noc vycení zuby. Bude až -22 °C. Pak přijde déšť a ledovka, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2021

Silný mráz zkomplikuje lidem život v Česku. Od půlnoci platí pro neděli výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ohledně silného mrazu. Výstraha zahrnuje celé území Libereckého kraje i výraznou část České republiky. "V nížinách bude rtuť teploměru dosahovat až k mínus 18 stupňům Celsia," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Studené severní proudění, které se během víkendu dostalo do Česka, bude nejcitelněji znát v noci na pondělí.

"V nížinách bude rtuť teploměru dosahovat až k mínus 18 stupňům Celsia, a to zejména v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Dnes (neděle) ráno třeba v Jelení v okrese Karlovy Vary, v západní části republiky klesaly teploty k mínus 22 stupňům Celsia. A třeba Konstantinovy lázně v západních Čechách měly ráno mínus 15 stupňů Celsia. Ale pokud jde o noc na pondělí, tak v horských oblastech bychom měli naměřit okolo 22 stupňů Celsia pod bodem mrazu, a to zejména v severovýchodní části republiky, protože tam očekáváme zmenšenou oblačnost, kdežto na západě bude oblačnosti více," upřesnila pro ŹivotvČesku.cz Dagmar Honsová z pražského Meteopressu.

"Máme výstrahu na velmi nízké teploty a řidiči si musí dávat pozor na Moravě a Slezsku na mrznoucí mlhy, které tam po ránu budou. V pondělí se dočkáme srážek sněhových. Od úterý převládnou srážky smíšené či mrznoucí a je třeba si dávat pozor na náledí," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Leden přinesl velmi proměnlivé počasí, a zatímco některé dny Česko zasáhla sněhová kalamit...

V příštím týdnu nás čeká výrazná změna v charakteru počasí. Příliv studeného vzduchu ze severovýchodu nahradí teplejší vzduch ze západu a později dokonce z jihozápadu. Už v pondělí odpoledne se oteplení projeví na jihozápadě našeho území. V úterý se teplejší vzduchu dostane již na celé území.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu