Nejnovější přehled, které potraviny zlevnily a jaké služby zdražily. Ekonom očekává další snižování úrokových sazeb
Komentář: Po dubnovém zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen přinesla květnová data zklidnění. "Inflace by se měla po celý letošní rok udržovat ve svém tolerančním pásmu a v následujících měsících by měla dál mírně zpomalovat tempo svého růstu," odhadl pro ŽivotvČesku.cz další vývoj spotřebitelských cen ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.
Podle Českého statistického úřadu, který nejnovější data zveřejnil na svém oficiálním webu, z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v květnu na úroveň 2,6 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v dubnu.
"Inflace se nadále drží ve svém tolerančním pásmu a přiblížila se k inflačnímu cíli ve výši 2,0 procenta. Vzhledem k tomuto vývoji lze očekávat, že Česká národní banka bude dál snižovat úrokové sazby. Tempo snižování se však zřejmě zpomalí a nově budou úrokové sazby klesat jen o 0,25 procentního bodu," doplnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom.
Zatímco ceny zboží jsou pod kontrolou a meziročně narůstají pouze o 0,9 procenta, ceny služeb se zvyšují o 5,3 procenta. U vybraných potravin došlo k prohloubení poklesu cen. Například cena mouky meziročně klesla o 23,5 procenta, přičemž o měsíc dříve to bylo pouze o 19,1 procenta. Podobný vývoj byl zaznamenán i u masa, vajec či ovoce. Přesto ceny stravovacích služeb vzrostly o 7,5 procenta.
"Mnohým lidem dělají vrásky na čele zvyšující se ceny vodného o 10,9 procenta, stočného o 10,5 procenta či elektřiny o 11,1 procenta," upozornil pro ŽivotvČesku.cz Křeček.
"Naopak potěšující je pokles cen zemního plynu o 6,6 procenta či tuhých paliv o 3,9 procenta. Květen přinesl meziroční zdražení pro řidiče. Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly o 10,8 procenta. Rovněž si připlatili milovníci neřestí za lihoviny o 6,1 procenta, pivo o 6,3 procenta a tabákové výrobky o 7,3 procenta," dodal pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra v ekonomické oblasti.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.