Nejpřesnější průzkum: ANO strmě padá. Lidi asi zaskočil Babišův majetek v zahraničí, říká mluvčí sázkové kanceláře

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (vpravo)
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (vpravo)
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2021

Nejpřesnější předpovědi před volbami nenabízí agentury na výzkum veřejného mínění, ale sázkové kanceláře. Lidé totiž nesází podle emocí, ale řídí se chladným kalkulem s cílem vyhrát peníze. Proto data sázkových kanceláří přináší informace, které jsou relevantní. S trochou nadsázky lze už nyní říct, že pracovníci sázkových kanceláří ví, kdo volby vyhraje. "ANO jde vcelku strmě dolů, nejpravděpodobněji kvůli Pandora Papers, takže jsme od včerejška hodně upravovali kurzy," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Václav Sochor, který pracuje jako mluvčí jedné z velkých sázkových kanceláří.

"Dva či tři dny před volbami máme čísla přesnější než nabízí volební průzkumy. U nás se totiž hlasuje penězi. Když se člověka zeptáte na ulici, koho bude volit, tak vám něco řekne, ale nejde mu o peníze. Když lidé drží v ruce peníze, tak neuvažují nad tím, koho budou volit, ale nad tím, koho budou volit ostatní, je to tím pádem přesnější. Povedlo se nám to třeba na Slovensku, tam jsme o týden dřív před veřejností věděli, kdo bude prezidentem," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí sázkové kanceláře Chance Markéta Světlíková.

S jejím tvrzením souhlasí také u konkurenčního Tipsportu, i tady mají zkušenost, že když chce člověk vyhrát peníze, tak jdou osobní sympatie vůči jednotlivým stranám bokem, rozhoduje chladné počítání.

"Máme kvalifikovanou predikci založenou na expertizách bookmakerů, analytiků, a především na chování desetitisíců sázkařů. Náš vzorek je řádově větší než u klasických předvolebních průzkumů. V minulosti se volební predikce Tipsportu u sázek na politické události v ČR a SR ukázaly jako velmi přesné," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Tipsportu Václav Sochor s tím, že pokud pokud se sázení zúčastní 100.000 lidí, tak je to úplně jiné číslo, než když agentura osloví s předvolebním dotazníkem 1500 lidí po telefonu či na ulici.

Podle bookmakerů společnosti Tipsport se na šancích hnutí ANO a chování sázkařů projevilo zjištění, že Andrej Babiš si tajně pořídil přes tzv. offshorové společnosti majetek v zahraničí. "Hnutí ANO jde vcelku strmě dolů, nejpravděpodobněji kvůli Pandora Papers, takže jsme od včerejška hodně upravovali kurzy. Nicméně pořád je hnutí ANO favoritem voleb s velkým odstupem," vysvětlil mluvčí sázkové kanceláře. Hnutí ANO tedy padá, ale nepadá tak rychle, aby ho ještě mohl někdo do soboty předběhnout. Alespoň taková je predikce Tipsportu.

Podle Tipsportu ve středu odpoledne sázející preferovali na vítěze hnutí ANO se ziskem 25 procent. Na druhém místě je koalice SPOLU s 23,8 procenty. Třetí místo drží PirSTAN se ziskem 18,5 procenta. Do Sněmovny se dostane i SPD, zatím má zisk 11,5 procenta. To jsou tedy strany, které mají v podstatě jistotu, že poslanecký mandát získají.

Těsně pod pětiprocentní hranicí byli ve středu odpoledne komunisté a sociální demokraté - obě strany měly 4,8 procent. Hnutí Přísaha Roberta Šlachty ve středu odpoledne dosáhlo na 4,6 procent. Na vítězství ANO byl ve středu kurz 1,48:1. Na SPOLU byl kurz 2,95:1, na vítězství koalice Pirátů a Starostů byl kurz 15:1.

Při stanovení kurzů vychází bookmaker z mnoha zdrojů. Důležitým faktorem jsou samozřejmě předvolební průzkumy, které ukazují, zda jsou odhady expertů a modely vývoje přesné, zda správně identifikují trendy. "Pochopitelně se snažíme zachytit veškeré informace z médií. Jedna velká kauza může úplně změnit situaci. Sledujeme televizní debaty s účastí lídrů politických stran, sociální sítě, vyjádření politiků, reakce lidí a vůbec náladu ve společnosti," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz svou práci jeden z bookmakerů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.