Nejsem si jistý vakcínou vyrobenou za 8 měsíců. Věřím ve zdravý životní styl, říká Andor Šándor

Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2020

V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, kdy proběhne zaregistrování vakcíny a její distribuce. V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí deset vakcín. Právě proočkovanost populace je tím, co zastaví epidemii a vrátí život do běžného koloritu. Pro ŽivotvČesku.cz prozradil svůj názor na očkování a vakcínu bezpečnostní expert Andor Šándor.

Podle současného ministra zdravotnictví Jana Blatného má Česko zájem o čtyři miliony dávek vakcíny, první by dle jeho slov měly dorazit v lednu či v únoru, prioritně se budou očkovat rizikové skupiny – senioři a zdravotníci. Podle Blatného je cílem proočkovat 65 až 70 procent české populace. Jenže podle průzkumů se lidem moc do očkování nechce.

"Mám na to celkem jasný názor. A neříkám, aby ho lidé se mnou sdíleli. Pokud jde o mě samotného, tak očkovat jsem se nechal jednou proti chřipce a nevím, jaký to mělo dopad a nikdy jsem na to netrpěl. Nejsem odborník na vakcíny. A jako člověk neznalý a neodborník a laik mně přijde, že tady máme nemoc AIDS a vakcínu nemáme čtyřicet let. Tak si říkám, jakou jistotu máme ve vakcíně, která se vyrobila za 8 měsíců. Tím nechci říkat, že by to dělali lidé neznalí, že by si farmaceutické firmy chtěly kazit jméno, je jasné, že chtějí vydělat, ale určitě si nebudou chtít kazit jméno tím, že by prodávali něco, co je špatné," řekl svůj názor na očkování vakcínou na covid-19 uznávaný bezpečnostní expert Andor Šándor.

Řada lidí se obává, zda budou nové vakcíny na prakticky nové onemocnění účinné. A zda nehrozí nějaká rizika. V tuto chvíli se ale čeká na to, až budou vakcíny zaregistrované, čímž bude prokázána jejich bezpečnost a účinnost.

"Osobně jsem zastáncem zdravého životního stylu. Jsem člověk, který je přesvědčen, že ve zdravém těle zdravý duch a pokud má člověk zdravého ducha, tak se to objeví a odrazí na jeho těle. A v kombinaci se zdravotním životním stylem, byť se věkem blížím k rizikové skupině, tak si nemyslím, že bych byl ten první, pokud jde o očkování, kdo se postaví do řady," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník na bezpečnost a dal tak najevo, že k očkování novou vakcínou bude prozatím spíše zdrženlivější.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.