Reklama:

Největší hrozba současné Evropy podle Karla Havlíčka: Neřízená migrace, může to vést až ke skutečné destabilizaci kontinentu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 12. 2023

Komentář: Počet migrantů zadržených na hranicích Evropské unie byl od ledna do konce listopadu nejvyšší od roku 2016. Podle bývalého dvojnásobného ministra, lídra opoziční vlády a komentátora Karla Havlíčka je migrace největší hrozbou evropského kontinentu, a to nejen v současnosti, ale i pohledem do budoucnosti. "Brusel by před tímto neměl zavírat oči a hbitě situaci řešit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politik.

Reklama:

Pokud jde o data, oznámila je pohraniční agentura Frontex. Na hranicích EU bylo podle Frontexu zachyceno 355.000 migrantů. Se 152.000 migrantů je nejrušnější trasou centrální Středomoří, kde byl za prvních 11 měsíců zaznamenán výrazný nárůst počtu zadržených lidí. Následuje západobalkánská trasa, která se zhruba 99.000 migrantů vykazuje naopak pokles ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

"Já tvrdím, že hrozba neřízené migrace je největší hrozbou v současné Evropě. A zejména myslím migrace z afrických zemí nebo ze zemí Blízkého východu. A pokud se tohle podcení, tak to bude gigantický průšvih pro celou Evropu. Už jenom data z posledních analýz ukazují, že v zemích, jako je Německo, Francie, Švédsko, Británie, by se v roce 2050 počet lidí s muslimskou národností mohl až ztrojnásobit. To znamená, že pokud to tímhle tempem to půjde dál, tak někdy v roce 2200 by v Evropě mělo žít více muslimů než původních obyvatel. To může znamenat skutečnou destabilizaci kontinentu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček s tím, že EU by situaci měla vážně a rychle řešit. "Více činů a méně slov," doplnil.

Reklama:

Největší meziroční nárůst vykazuje západoafrická trasa, která vede z afrického pobřeží na Kanárské ostrovy. Frontex uvádí, že od ledna do konce listopadu bylo zadrženo 32.400 migrantů, což je dvakrát více než ve stejném období loňského roku. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na této trase zahynulo či se pohřešuje mezi lednem a listopadem zhruba 500 lidí.

Nejrušnější migrační trasou je centrální Středomoří, to znamená trasa mezi Tuniskem, Libyí a dalšími zeměmi na severu Afriky a Itálií a Maltou. V listopadu se počet zadržených migrantů snížil o zhruba čtvrtinu ve srovnání s říjnem. Na této trase počty za jednotlivé měsíce často kolísají v závislosti na meteorologických podmínkách. IOM uvádí, že na této trase zahynulo či se pohřešuje mezi lednem a listopadem přes 2200 lidí.

Prudký propad záchytů mezi říjnem a listopadem hlásí západobalkánská trasa, která vede přes Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Kosovo, Severní Makedonii a Srbsko. V říjnu Frontex zaznamenal na této trase zhruba 17.700 zadržených migrantů, v listopadu jich bylo zhruba 1900. Počet od ledna do konce listopadu byl pak nižší ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 28 procent. Státy, které se nacházejí na této trase nebo kam migranti míří, však počty považují stále za příliš vysoké a v uplynulých měsících řada z nich obnovila hraniční kontroly. Učinily tak země jako Slovensko, Německo, Rakousko, Česká republika, Polsko či Itálie.

V celkovém počtu za prvních 11 měsíců agentury Frontex je zahrnuto i zhruba 58.000 lidí, kteří byli zadrženi při snaze překročit hranici z EU do Británie. Údaj je meziročně o 14 procent nižší.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: