Nejvíce nominací na Českého lva získaly filmy Arvéd a Il Boemo
Nejvíce nominací na Českého lva za rok 2022, celkem 12, získalo psychologické mysteriózní drama Arvéd. Film režiséra Vojtěcha Maška vypráví příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu. S počtem 11 nominací následuje historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující život i dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Osm nominací má na kontě Banger., adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone režiséra Adama Sedláka. Výsledek prvního kola hlasování svých členů v polovině ledna oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).
"S tolika nominacemi jsem nepočítal. Myslím, že na české poměry je Arvéd netradiční film. Je potřeba si k němu najít diváckou cestu, ale když to člověk udělá, tak ho odmění," řekl režisér Mašek.
O sošku Českého lva se v 19 statutárních kategoriích v závěrečném hlasování utká celkem 32 titulů. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků se uskuteční 4. března ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Večerem bude v přímém přenosu České televize podruhé provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka.
Snímky Arvéd, Banger. a Il Boemo získaly letos také po čtyřech nominacích na Ceny české filmové kritiky. Nominace získalo 17 děl promítaných loni v kinech i televizních projektů a krátkých filmů, kritici je vybírali ze 75 děl. Pořádající Sdružení české filmové kritiky vítěze vyhlásí 4. února.
O nominacích 30. ročníku ocenění Český lev hlasovalo 183 členů z celkového počtu 371 členů ČFTA. Vybírali ze 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů, 16 televizních děl, devíti animovaných a také deseti krátkých filmů. Akademici už dříve snímek Il Boemo nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Do užšího výběru se nedostal.
Na tiskové konferenci ČFTA byli dnes vyhlášeni i vítězové nestatutárních cen Českého lva. Cenu za nejlepší filmový plakát získali tvůrci plakátu filmu Arvéd - režisér snímku Mašek a grafička Soňa Juríková. Cenou filmových fanoušků byli odměněni tvůrci seriálu České televize Devadesátky. Seriál režiséra Petera Bebjaka byl na webu Česko-Slovenské filmové databáze oceněn nadprůměrnými 87 procenty.
V kategorii nejlepší televizní film nebo minisérie byly nominovány minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje z produkce TV Nova, Podezření České televize a Pozadí událostí rovněž z produkce České televize. O sošku v kategorii nejlepší televizní seriál se utkají tři seriály České televize - Devadesátky, Pět let a Stíny v mlze.
O cenu za nejlepší animovaný film loňského roku usiluje trojice snímků - Carp Xmass režisérky a výtvarnice Anny Heribanové, Tmání režiséra Ondřeje Moravce a výtvarnice Báry Anny Stejskalové a Zuza v zahradách režisérky a výtvarnice Lucie Sunkové. Další trojice filmů se utká o cenu v kategorii nejlepší krátký film. Lví sošku si mohou odnést filmy Barcarole v režii Igora Chmely, Rituály režiséra Damiána Vondráška nebo Vinland režiséra Martina Kuby.
ČFTA oznámila rovněž nominace na nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2021. Mohou ji získat filmaři na začátku své kariéry za krátké filmy Asterión (režie Francesco Montagner), Atestace (Jan Hecht), Ostrov svobody (Petr Januschka) a dále snímky Rituály (režie Damián Vondrášek) a Vinland (režie Martin Kuba), které získaly nominaci i v kategorii nejlepší krátký film.
Více informací k nominacím na cenu Český lev se nachází na stránkách organizátorů. Nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016. Loni v březnu jako nejlepší celovečerní film roku 2021 ČFTA vyhlásila snímek Zátopek o slavném československém atletovi. Hlavní role manželů Zátopkových v něm ztvárnili Martha Issová a Václav Neužil, který si dnes odnesl také cenu za nejlepší mužský výkon v hlavní roli. Za ženský výkon v hlavní roli získala Českého lva Pavla Gajdošíková za film Chyby. Film Zátopek získal také ocenění za režii, scénografii, masky, střih, kameru a zvuk.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.