Některá odběrová místa PCR testy zdarma neposkytují, prý chybí metodika. Promluvil mluvčí pojišťovny

Profimedia
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 1. 6. 2021

V červnu budou mít lidé hrazeny z veřejného zdravotního pojištění dva PCR testy na nemoc covid-19 a čtyři antigenní testy. Už dnes se ovšem vyskytly první problémy, některé laboratoře hlásí, že tuto službu zatím poskytovat nebudou. Odůvodněním je chybějící metodika od Ministerstva zdravotnictví a pojišťoven. "Příslušná organizační opatření najdou poskytovatelé na našem webu," oponoval pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Vlastimil Sršeň.

Vláda minulý týden schválila dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně hrazené ze zdravotního pojištění. Dosud mohly být hrazeny antigenní testy každé tři dny, ale dražší PCR test musel předepsat lékař či hygienik. Bez předpisu si museli lidé zaplatit PCR test sami. Nárok na tyto testy mohou lidé uplatňovat již ode dneška, na některých testovacích místech ale narazí na komplikaci - zatím je neposkytují.

"V reakci na Mimořádné opatření MZ ČR, vydané 28. května 2021, umožňující občanům České republiky bezplatné PCR testování na onemocnění COVID-19, vás informujeme, že z důvodu chybějící metodiky nejsme schopni PCR testy zdarma zájemcům nabídnout," stojí na stránkách genetického pracoviště GENvia, které v Praze zajišťuje čtyři odběrová místa.

Podobná vysvětlení, proč testy na pojišťovnu aktuálně neposkytují, podala i odběrová místa spadající pod společnosti GHC Genetics či Synlab. Například Veřejná zdravotní pojišťovna se ale ohradila tím, že potřebné informace vydala. "Příslušná organizační opatření najdou poskytovatelé na našem webu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Dokument o třech stránkách, který 31. května vydal náměstek ředitele VZP David Šmehlík, obsahuje instrukce k testování metodou PCR u osob, které jsou účastny veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR) pak vnímá situaci jako nedopatření.

Byl prvním ministrem zdravotnictví, který musel čelit epidemii koronaviru a rozsáhlým prob...

"Máme za to, že vše vzniklo pouze nedostatkem času na zapracování této informace. Nové mimořádné opatření MZ, kterým se mění frekvence POC Ag testování (z 1x za 3 dny na 1x za 7 dní) a zavádí se možnost dobrovolného RT-PCR testování 2x měsíčně, bylo vydáno v pátek 28. 5. 2021, přičemž účinnost je stanovena na úterý 1. 6.2021. ZP MV ČR vydala patřičnou informaci pro poskytovatele zdravotních služeb na svém webu dnes," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Hana Kadečková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu