Některé části Česka se dočkají deště, na horách bude sněžit. Zajímavý úkaz zakalí oblohu do oranžova a červena, uvedla konzultantka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2022

Nad Evropu se tento týden dostane prach ze Sahary. V České republice ho bude z ovzduší vymývat déšť během úterního večera a v noci na středu. Místy se tak bude prach usazovat na povrchu, uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

"V pondělí bude jasno až polojasno, během dne od západu přibývání oblačnosti. Večer na Karlovarsku a na Plzeňsku místy déšť, na vrcholcích hor sněžení. Ranní teploty budou klesat na -2 až -6 °C. Denní teploty vystoupí na 9 až 13 °C," přiblížila Dagmar Honsová, jaké počasí se dá očekávat první den nového týdne.

Pokud jde pak o jev, kdy se nad Evropu dostane pouštní prach, tak kromě zakalení oblohy přináší prachové částice v ovzduší intenzivně barevné soumrakové jevy zabarvené do oranžova a do červena. "Prach ze Sahary nebo severního pobřeží Afriky se k nám dostává ve vyšších vrstvách atmosféry i několikrát do roka – viz loňské září, únor 2021 a oranžový sníh, duben 2009, duben 2019, duben 2020, květen 2020, červen 2020. Do Česka se může dostat i prach z Ukrajiny - např. 24. března 2007. Podle zahraničních studií se do střední Evropy dostane ročně až 60 tisíc tun prachu," přiblížila konzultantka počasí ohledně zajímavého jevu.

Oblak saharského prachu se nachází také nad Atlantikem a dorazí až do Jižní Ameriky. "Vloni v červnu se prach ze Sahary dostal i na Floridu. Silná prachová bouře nad Saharou vynesla části prachu do vyšších vrstev atmosféry a velký saharský oblak – saharská vzdušná vrstva se přes Atlantik dostal až na Floridu. Prach ze Sahary nad Atlantik se dostává relativně často, v období hurikánové sezóny může zabránit vzniku tropických bouří svým suchým vzduchem," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.