Reklama:

Některé státy ve sporu s Ruskem podporují jen verbálně. Je dobré na to myslet, říká Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2021

Pokud Česká republika hodlá i nadále razantně řešit problémy s Ruskem, je dobré si zhodnotit, jak velkou reálnou podporu v tomto konání Česku dodají další země. Často sympatie skončí jen u verbální podpory. Myslí si to bezpečnostní expert Andor Šándor (63), který zhodnotil, jakou roli v celé kauze kolem muničního skladu mají premiér Andrej Babiš (66) a vicepremiér Jan Hamáček (42). "Je dobré, že jsme si zachovali tvář, ale nabádal bych k rozumnosti," řekl bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Kauza kolem vrbětického muničního skladu ovlivňuje mezinárodní vztahy i tuzemskou politickou scénu. Nevyjasněná je časová souslednost, která má doložit, jak se vládní představitelé dozvídali, že Bezpečnostní informační služba z výbuchu ve Vrběticích podezírá ruské agenty.

Ministr vnitra (a dočasný ministr zahraničí) Jan Hamáček ještě v pátek tvrdil, že do Ruska jede jednat o vakcíně Sputnik. O den později mluvil o nebezpečí z ruské strany a po víkendu uvedl, že celá cesta do Moskvy měla být jen zastíracím manévrem. Bezpečnostní expert Andor Šándor v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz říká, že vystoupení premiéra a ministra Jana Hamáčka otevřelo plno otázek. Není ale jisté, že veřejnost na ně v budoucnu dostane odpovědi.

Reklama:

Pane generále, ministr Jan Hamáček hovoří o tom, že plánovaná cesta do Ruska byla zastíracím manévrem. Co podle vás bylo potřeba zamlžit?

Pokud jde o to, co říká pan ministr Hamáček, tak je tu slabé místo nejen v tom, že se s premiérem nepodrželi, ale také v tom, že pan Hamáček nejprve ten odlet do Moskvy svalil na premiéra. Je přeci nade vší pochybnost, že česká strana si může velvyslance ke konzultacím či poradě pozvat zpět domů, kdy chce. Není žádný důvod si myslet, že by to v dané zemi způsobilo nějaké obavy, to se dá udělat i bez krycího manévru. Pak by to vypadalo, jako bychom si nemohli domů pozvat vlastního velvyslance. Když už to chtěli krýt, tak se mohlo udělat, že jede na dovolenou. Toto mi jako výmluva přijde liché a hlavním cílem je vysvětlit, proč ještě v pátek pan ministr Hamáček chtěl letět do Ruska, když už prokazatelně věděl, jaký malér je s Vrběticemi. Teď se to nějakým způsobem snaží vysvětlit, ale mě to nepřesvědčuje.

Myslíte si, že informace, které BIS přinesla o vrbětickém skladu, měly vliv i na to, že v pozici ministra zahraničí skončil Tomáš Petříček?

Myslím si, že v případě Tomáše Petříčka bylo prvotní to, že vyzval Hamáčka k boji o předsednictví ve straně. Uspěchaná výměna na ministerstvu zahraničí pak mohla být i úlitbou panu prezidentovi, kterému Petříček ležel v žaludku. Ministr Hamáček se dopustil chyby, že si to dobře nepředjednal a že rošádu Zaorálek shodil. Protiruská orientace ministra Petříčka v tom podle mě nehrála velkou roli.

Situace není úplně přehledná a veřejnost chce vědět, co se přesně stalo. Dozví se lidé o Vrběticích někdy celou pravdu?

Situace není přehledná kvůli tomu, že těch informací je zatím málo. Dochází ke konstantnímu úniku do médií. Někdo, kdo je obeznámený, pouští informace ven. Otázkou je, zda jde o řízený únik, který má situaci takticky znepřehlednit, nebo se jedná o dobrovolné české pouštění informací novinářům. Jsou možná věci, které se ještě dozvíme, ale nebudou prokázány. Ředitel BIS Michal Koudelka a Národní centrála proti organizovanému zločinu nechtějí, aby se zpráva odtajnila. Podle mě je to správné, když je to takto živé, tak by se odtajňovat nemělo. Jsem skeptický k tomu, že budeme znát ucelený příběh. Ten příběh také může mít mnoho podob podle toho, jak si každý ty údaje, které utečou či jsou již zveřejněné, poskládá a jaké z toho vyvodí závěry. Celé věci nejvíce škodí to, že pan premiér a ministr vnitra zbytečně »zatloukali«, že to ví. Nechápu, proč to tajili. Podle některých zdrojů to možná věděli už tři týdny a nevěděli, jak to řešit a pak najednou z toho byla v sobotu večer úderná tisková konference. Jakýkoliv příběh, který se vystaví, je důvěryhodnější o to, jak je odprezentovaný. Myslím si, že tato prezentace snižuje validitu tohoto příběhu a logicky vnáší dotazy a pochybnosti o tom, jak to vlastně celé bylo.

Kdo z celé kauzy v současné době vytěžil nejvíce pozitivních bodů?

Myslím si, že nejkratší konec provazu nyní tahá Hrad, ale nemyslím si, že kvůli tomu to bylo celé uděláno. Proruská orientace Hradu bude muset nyní přibrzdit. Pan prezident také souhlasil s tím, jak mu to předložil premiér a bude muset ubrat při prosazování ruské role při projektech, jako je Sputnik či Dukovany, zejména tedy Dukovany, Sputnik je marginálie. Ta současná situace nahrává premiérovi, jeho pozice vůči prezidentovi posílila. Může to ale také nahrát Pirátům, jejichž předsedu Bartoše v tomto světle nemusí prezident odmítat jmenovat premiérem, jak to ještě minulý týden vypadalo. Myslím si, že opozice se z toho snaží vytlouci nějaké body, ale nejsem si jist, že jí to nějakým způsobem pomůže. Ideální by bylo, kdyby se všechny relevantní strany politického spektra posadily a přemýšlely, jak z této situace ven bez ztráty kytičky. Je třeba si uvědomit, že tato situace není dobrá. Nemyslím si, že nyní je dobré se na Twitteru předhánět v tom, jaká opatření by Honza Hamáček měl udělat, abychom byli ještě razantnější. Nesmíme zapomenout, že jsme ve sporu s někým tak »malým«, jako je Rusko. Viděli jsme, že když jde o spory s Ruskem, tak podpora některých dalších zemí je verbálně větší, než pak v reálu. Je dobré, že jsme si zachovali tvář, ale nabádal bych k rozumnosti.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: