Někteří neočkovaní skončí v nemocnici, možná umřou, tvrdí Roman Šmucler. Popsal, zda přijde čtvrtá vlna epidemie

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2021

Epidemická situace v Česku se opět začala zhoršovat a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) varoval před nástupem další vlny koronaviru. Počty nakažených stále stoupají, stejně jako reprodukční číslo, které udává rychlost šíření viru v populaci – kolik jeden člověk nakazí dalších lidí. Podle prezidenta stomatologické komory Romana Šmuclera (52) tu epidemie bude i nadále. "Samozřejmě někteří z těch, co nejsou očkování, se dostanou do nemocnice, dokonce možná umřou. I někteří očkovaní onemocnění covid-19 bohužel podlehnou, protože už budou ve vyšším věku," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Ve čtvrtek odhalily laboratoře 421 případů onemocnění covid-19. V nemocnici je nyní kvůli koronaviru hospitalizováno už 109 osob, před týdnem jich bylo 65. Na hodnotu 1,44 stouplo také reprodukční číslo, které je považováno za ukazatel toho, jak rychle se virus šíří v populaci. Někteří odborníci především z řad epidemiologů varují před nástupem čtvrté vlny epidemie a před situací, jaká panovala v Česku minulý podzim.

"Bude čtvrtá vlna, pátá, šestá i desátá. Koronavirus tady bude i dál. Zůstává otázkou, jaká budou politická rozhodnutí a opatření, což záleží hlavně na mediální situaci. Jak velký bude tlak na politiky, aby se něco zavíralo a oni nebyli zase kritizovaní. To je to, o co se tu hraje. Samozřejmě někteří z těch, co nejsou očkovaní, se dostanou nejen do nemocnice, ale možná umřou. Dokonce i někteří očkovaní onemocnění covid-19 podlehnou, protože budou ve vyšším věku. Když budeme testovat PCR testy, tak se pravděpodobně dožijeme desáté vlny. Samozřejmě uvidíme, jestli to bude jako v jiných zemích, jak zaberou vakcíny. Zajímavé je, že jinak očkovali v Británii a dnes mají poměrně málo mrtvých a těžkých případů covidu oproti třeba Spojeným státům, kde je Pfizer a lidé dostávali rychle po sobě dvě dávky. Britové dělají větší rozestup a mají proočkovaných více starých lidí, takže jsou relativně v pohodě," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že různé strategie znamenají různé výsledky.

"Ta česká se blíží spíše Spojeným států než Velké Británii. Nikdo neví, kolik lidí je promořených, čili netušíme, kolik z těch 400 tisíc lidí je v ohrožení. Kdybychom věděli, kolik z nich to mělo, tak asi dokážeme říct, kolik z nich skončí v nemocnici. Nějaký významný počet to bude, když máme 400 tisíc ohrožených lidí. Pak když se média zeptají premiéra, jestli si vezme na svědomí lidi, tak on to neudělá a zavře školy, protože někde paní není očkovaná. Co mu zbyde, když na něj budou všichni křičet," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.