Někteří zneužívají protilátky jako alibi, aby se nenechali očkovat, míní Milan Kubek. Popsal účinek vakcíny u lidí po covidu
Čísla nakažených dosahují denně tisíců případů a počet hospitalizovaných už překročil hranici 700 pacientů s onemocněním covid-19. Nemocnice se pomalu plní a některé se obávají zaplnění kapacity, proto zřizují další covidová lůžka. Odborníci stejně jako vláda neustále apelují na důležitost očkování, které stále hodně lidí odmítá. "Někteří se spoléhají na protilátky vzniklé po prodělání nemoci. Je to odborná debata, kterou bohužel někteří lidé zneužívají jako alibi pro to se nenechat očkovat. Vakcíny jsou dostupné a jsou také bezpečné," sdělil šéf ČLK Milan Kubek (53) pro ŽivotvČesku.cz.
Vývoj epidemie poukazuje na nepříznivý trend, kdy se po klidných týdnech mezi občany Česka vrátily obavy z koronaviru a toho, jak bude vypadat další průběh krize. Přesto, že očkování zůstává bezplatnou a dostupnou variantou, jak lze zabránit minimálně vážnému průběhu onemocnění covid-19, statisíce Čechů se staví k vakcínám s nedůvěrou a odmítají se nechat očkovat.
Vláda v reakci na aktuální epidemickou situaci zpřísnila opatření, kdy by se měly projevit nevýhody pro neočkované. Výjimkou jsou například pacienti, u kterých existuje nějaká kontraindikace s očkovacími preparáty. Stále je i dost těch, kteří argumentují tématem protilátek, jejichž uznávání rozděluje také odbornou společnost.
"Očkování je doporučováno i pro lidi, kteří už covid prodělali, protože jim to rozhodně nemůže ublížit. Naopak to jejich imunitu jenom posílí a celá ta debata o protilátkách, jejich hladinách, které jsou protektivní, a které zase nejsou… Je to odborná debata, bohužel někteří lidé zneužívají protilátky jako alibi pro to se nenechat očkovat. Vakcíny jsou dostupné, jsou také bezpečné a pokud se nechá vakcinovat někdo, kdo onemocnění covid-19 prodělal, má tedy protilátky, takže mu to neuškodí. Opak je pravdou, ještě víc mu to prospěje. Otázka protilátek je tedy zcela irelevantní, očkovat by se měli všichni," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, prezident České lékařské komory (ČLK).
Velkým zastáncem očkování je také profesor imunologie Václav Hořejší (72), který v letech 2005 až 2017 zastával funkci ředitele Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky.
"Myslím si, že by se měl v současné situaci zpřísnit dohled nad dodržováním protiepidemických opatření, která jsou nařízena. Dokonce je to i doporučení odborných orgánů, to by mělo úplně stačit. Například opatření, které se uplatňuje v sousedním Rakousku a v řadě jiných zemí, je omezený přístup třeba do hospody nebo na nějakou akci pouze pro očkované nebo lidi s potvrzením o prodělání nemoci. Ale u nás to nikdo dostatečně nekontroluje. V Rakousku vás hned u vchodu zkontrolují a nikdo se tomu nepodivuje, kdežto tady se to bere jako něco hrozného," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by byl důraznější ještě v jiném ohledu.
"Osobně bych navrhoval, ale to je popravdě zcela neuskutečnitelné, aby vláda našla nějaký způsob, jak udělat vakcinaci alespoň v některých případech povinnou. Jedná se o různé důležité profese, kde se nelze vyhnout styku s mnoha lidmi. Třeba v Itálii to udělali šmahem. Když tam není člověk očkovaný, tak s ním sice nemohou rozvázat pracovní poměr, ale nesmí třeba chodit do práce a dostane poloviční mzdu. Kdyby se zrealizovalo něco takového u nás, vrhnou se na to právníci a řeknou, že jde o porušování lidských práv. Kdyby to ale bylo reálné, považoval bych za dobré udělat co nejvíce směrem k povinnosti očkování," dodal renomovaný imunolog pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.