Nelhat, držet slovo a nestrašit lidi: Předseda Senátu Miloš Vystrčil vyjmenoval vlastnosti, kterými má disponovat prezident

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2023

Už ani ne za týden bude Česko znát jméno nového prezidenta. Bude to buď bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel (61), nebo předseda a poslanec ANO Andrej Babiš (68). Výsledek jejich závěrečného duelu bude znám v sobotu 28. ledna odpoledne. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila předsedu Senátu Miloše Vystrčila (62) s dotazem, jakými vlastnostmi jeho optikou má disponovat nová hlava státu. Důraz kladl zejména na to, že nemá lhát a strašit lidi, má držet slovo a měla by mít kultivovaný projev.

Do doby, než bude znám výsledek, oba soupeři absolvují poslední mítinky a televizní debaty a ze zákona budou mít od pondělí do středy bezplatný hodinový prostor v České televizi a Českém rozhlasu pro svá poselství. 

První volební kolo před týdnem vyhrál Pavel se ziskem zhruba dvou milionů hlasů a těsným náskokem před Babišem, který dostal přibližně o 23.000 hlasů méně.

"Už jsem řekl, koho budu volit. Na základě toho, čeho jsou lidé svědky, se domnívám, že jsou schopni se rozmyslet, koho volit a z jakých důvodů. Sám jsem řekl, že budu volit Petra Pavla a z jakých důvodů. Nemyslím si ale, že by to mělo být tak, že budu někomu radit. Myslím si, že Petr Pavel je lepší kandidát než Andrej Babiš a lépe splňuje to, co očekávám od prezidenta. Aby například nelhal, aby držel slovo, aby nestrašil lidi - naopak se jim snažil vytvořit nějaký pocit bezpečí, to je moje motivace, to zdůrazňuji. Je na lidech, aby podle toho, co mají k dispozici, si to rozmysleli a nenechali se ovlivnit nepravdivými informacemi, potažmo dezinformacemi," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politik a předseda Senátu Miloš Vystrčil.

"Jsem přesvědčen, že kultivované chování je jednou z důležitých vlastností budoucího prezidenta," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miloš Vystrčil.

Výsledky voleb budou vyhlášeny ve Sbírce zákonů pravděpodobně v úterý 31. ledna, o den dříve je projedná Státní volební komise. Od 1. do 10. února pak bude možné napadnout u Nejvyššího správního soudu průběh i výsledky obou volebních kol.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.