Nelíbí se mu chování epidemiologa Prymuly. Mám obavy ze zadržování dat, míní Pirát Bartoš

Romana Prymulu kritizoval Ivan Bartoš
Romana Prymulu kritizoval Ivan Bartoš
Foto: reprofoto / Ivan Bartoš
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2020

Podle pirátské strany se podařilo v Česku potlačit epidemii koronaviru. S takovým tvrzením přišel předseda Ivan Bartoš. Upozornil ale, že může přijít druhá vlna a obává se, že vláda na to není připravena. Bartoš dáme zmínil, že se mu nelíbí autoritativní chování epidemiologa Romana Prymuly.

Jen někomu je dopřáno sluchu, navíc pouze ve chvíli, kdy se to hodí,“ uvedl Bartoš směrem k Prymulovi pro portál iDnes.cz, kterému poskytl rozhovor. "Několik vln přišlo mimo jiné i v případě španělské chřipky,“ upozornil na možnou druhou vlnu epidemie.

Předseda Pirátů se vyjádřil směrem k týmu epidemiologů, v jehož čele stojí Roman Prymula a jeho součástí jsou například Rastislav Maďar, Ladislav Dušek, Vladimír Černý nebo Jarmila Rážová. „Tihle odborníci jsou jednou složkou vládního týmu. A v téhle situaci jsou jistě zapotřebí. Ale těžko můžeme říct, zda vláda vychází ze skutečně relevantních dat. Když vidím prezentovaná čísla, tak mi tam chybí řada informací: jaké věkové kategorie se týká, jak je to s počtem testovaných osob. Protože tady se nejedná o skutečný počet testovaných lidí. U jedné osoby, pokud byla identifikovaná jako pozitivní, tak se těch testů dělá více.

Kritika Prymuly

Bartoš naznačil, že by v řadě případů mohlo dojít k zadržování dat. „Bojím se, že některá čísla se opravdu nedostávají ven,“ uvedl Ivan Bartoš a pokračoval: "A i některá vyjádření profesora Prymuly, který ve vládním angažmá zastřešuje epidemiologickou část, jsou protichůdná. Sice jsem vystudovaný filozof, ale celý život jsem pracoval jako datový analytik. A když vidím, co je sdělováno veřejnosti, a podívám se na reálná čísla, kdy se hovoří o tom, že protilátky má jen promile obyvatel, a těch nakažených bylo k deseti tisícům, tak nám to jen v tomto hrubém pohledu nesedí," podotkl.

Bartoš dále pochválil práci ministra školství Roberta Plagy a vyjádřil se i o návrhu ministerstva zdravotnictví, které bude prosazovat novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, díky níž by posílilo své kompetence a mohlo by zachovat restriktivní opatření kvůli koronaviru i po skončení nouzového stavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.