Nemám problémy s rouškami, mám problém s vládou, říká Michal Suchánek

Herec Michal Suchánek
Herec Michal Suchánek
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2021

Herec Michal Suchánek (55) se dostal do středu dění, když vystoupil na demonstraci proti vládním nařízením. Na Staroměstském náměstí v Praze se objevil po boku zpěváka Daniela Landy (52). Od té doby si část veřejnosti o Suchánkovi myslí, že je extrémista, který odmítá roušky. "Nemám problém s rouškami a očkováním. Mám problém se státem, že nedůvěřuje občanům," vysvětlil oblíbený herec v rozsáhlém rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.

Co vás přimělo k vystoupení na demonstraci, kterou pořádala iniciativa Chcípl pes?

Prvotním důvodem byl Dan Landa a naše celoživotní přátelství. Po jeho slyšení ve Sněmovně, jsem zase četl zpochybňující komentáře v médiích, že Landa shání politické body, nebo že si dělá promo k umělecké kariéře. A opět připomínky jeho »náckovství«. Orlík hrál před více než 30 lety a za komoušů to byla i revolta dvacetiletých kluků. Po revoluci jim vyšly dvě desky a vykašlali se na to. A kvůli třem debilním písničkám, ho dodnes nálepkují novináři, kteří ani nebyli na světě a teď mu ještě podsouvají zištné úmysly. Takže jsem cítil potřebu »být s ním«.

Samozřejmě jsem blízkým vztahem k němu ovlivněný a nejsem pro čtenáře objektivní. Ale on je fakt trochu rytíř z Blaníku, šmrncnutý Žižkou, Kubišem nebo Mašíny. Se všemi těmi archaismy nebo určitou dávkou patosu.

A slovo vlastenec, má dnes už pejorativní a extrémistický nádech. Společně jsme prožívali první protirežimní demonstrace v roce 1988, nebylo nás moc a měli jsme pocit, že lidé za okny námi pohrdají. Ale ne, jen se báli ještě více než my. Možná naivně jsme chtěli něco změnit. Kvůli svobodnějšímu žití a nikoli, kvůli nějakému prospěchu. Ze stejných důvodu se Dan teď snaží najít »cestu ze tmy«. A já mu chci pomoci v jeho snaze vytvořit jakousi platformu odborníků, vědců a lékařů, na kterou by přistoupila i vláda a hledalo by se lepší řešení. Odvolávat se na to, že takováhle katastrofická situace je přece i v Německu, Izraeli nebo v USA, je nejsnazší. Třeba se na něco přijde a Best in Covid nebude blábol. Kéž by. Trochu to zlehčím, i když dali Češi světu kontaktní čočky, lodní šroub a ruchadlo, dali mu taky Semtex a pervitin. (smích)

Co nejvíce kritizujete na současných vládních nařízeních?

Nesystematičnost a nedostatečné vysvětlení jednotlivých kroků. Populismus při vytyčování mantinelů, co »zůstane otevřeno«, co ne. Nezaznamenal jsem rozdíl mezi jarem a podzimem, takže svalování viny na občany, kteří »jdou na náplavku«, je alibistické a sprosté.

Výjimečně zmíním i svůj osobní problém. Já chápu, že státní rozpočet na mých představeních nestojí, ale na rozdíl od supermarketů, holdingových podniků nebo květinářství, jsou už bezmála 11 měsíců zavřené kulturní akce, ale situace s šířením viru je přitom horší, než když byla divadla v září otevřena. A na rozdíl od státních divadel, která sice nehrají, nám žádný, byť částečný, plat nechodí. 180 představení pryč a kluci skoro celý rok bez práce. A vyhlídky žádné.

Nebudu kňučet, my nic firemního nesplácíme, jenom nevyděláváme. Provozovatelé restaurací a další drobní podnikatelé jsou na tom ještě mnohem hůře. A kdo to neprožívá sám, nemůže je odsuzovat za to, že jdou na náměstí proto, aby je někdo slyšel! Vyhlášení totálního lockdownu bych akceptoval, ale současná pravidla jsou podivná.

Jak to máte vy s nošením roušky a očkování? Můžete to rozvést?

Nemám problém s rouškami ani očkováním! Nechám se očkovat a roušku nosím. Mám problém s protichůdnými informacemi. A taky začínám mít problém i s tím, že stát nedůvěřuje svým občanům v jejich míře zodpovědnosti a rozhodování. Takže nedůvěra je zřejmě oboustranná (směje se).

Můžete se vyjádřit k tomu, že někteří politologové označují nedělní demonstraci za akci radikálů?

Nebudu se do toho pouštět, ale celkem chápu, že takové označení je pro intelektuální politology nejjednodušší. Stejně jako »atraktivní« titulky a fotografie pro média. Jenže na té demonstraci nebyli jen psychopati, ožralové a striptérky, ale také zdecimovaní občané státu, které současná nefungující a děravá opatření, dovedla k ekonomické nebo morální devastaci. A místo toho, aby někdo poslouchal a přemýšlel, proč tam ti lidé jdou, zjednoduší to v argument, že účast na takové demonstraci je neúcta k přetíženým zdravotníkům. A pan Babiš vzkáže, že by všichni demonstranti měli nastoupit do přetížených covidových center…Copak ta centra jsou přetížená kvůli mně? Nebo jsou přetížená, kvůli lidem, kteří tři čtvrtiny roku sedí doma na prdeli, dodržují, co se po nich chce, zatímco on jede na Krétu a ministr zdravotnictví není schopen dodržet ani svoje vlastní nařízení?

Z jediného loňského online vysílání Partičky jsme celý zisk poslali sestřičkám a doktorům. Suplovali jsme stát a jeho úředníky. Všechny svoje honoráře z různých loňských talkshow nebo seriálu jsem poslal těm, na který stát kašle a držel jsem o tom hubu. Chtěl bych věřit, že to stejné dělají i ti, kteří hodnotí nějaké účasti na demonstraci.

Jaké chystáte projekty na rok 2021 a jak se vám daří na instagramu?

Promiňte, sám sebe jsem vytočil při předchozí odpovědi, takže se mi chce odpovědět jen: Nechystám nic, nic nemůžu, nic nebude. Ale vážně. Cokoli jsem připravoval, vzalo za své. Takže bych jenom chtěl zase žít a ne jen přežívat. A zbytek snad zase přijde.

A teď veseleji, takže Instagram. No, s mojí antipatii k sociálním sítím a sdílením soukromí, je to pro mne strašný boj. Už i jen slovo »sledující« nebo »sleduji«. Vždyť slovní obrat »někoho sledovat«, měl pro mne celý život jen negativní, neslušný význam. A najednou je to opačně a pozitivní! Roky jsem to odmítal, jenže na podzim, když už bylo jasné, že kvůli restrikcím »můj« film nepůjde do kin, že »můj« seriál se nenatočí a žádná představení nebudou, mi kamarádi nakukali, že Instagram je pro mne ideální. Protože si můžu točit svoje věci a ještě tím budu dokonce vydělávat prachy. Tudy se zábava bude ubírat! Takže mám asi šedesát tisíc sledujících, což je prý po tak krátké době skvělé, ale žádné peníze mi tedy nikdo nenabídl. (smích)

I když je tedy pravda, že já se vlastně ani nikdy nepodíval, jestli mi třeba někdo něco nenabídl. A protože ze slušnosti »sleduji« jenom syna, dceru a dva chudé kamarády, nečekám, že zrovna od nich by nabídka přišla.

Zpěvák, skladatel a aktivista Daniel Landa (52) výrazně vystupuje proti plošným opatřením,...

Ono taky, propagovat šampóny a pak si za to rok mýt hlavu zdarma nebo chválit autobazar, protože mi zadarmo půjčí auto, to není nic pro mne. Sdílet videa s našimi psy, to mi přijde trapný a dělat si legraci z vlády, to už mne taky nějak opouští. Protože, když jsem poslouchal osudy lidí, kteří přišli na demonstraci, která tolik pohoršila lidi jiné, není to sranda ani pro mne.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu