Německo bude od neděle považovat Česko za vysoce rizikové. Podobně zareagují i další státy, říká odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2021

Německo bude od neděle považovat Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast, což pendlerům zkomplikuje každodenní dojíždění za prací. Sasko přistoupí ke kompromisu v podobě dvou povinných testů na koronavirus pro přeshraniční pracovníky týdně, Bavorsko se chce vydat přísnější cestou. "Takové jednání ze strany Německa se dalo očekávat a musíme se připravit na to, že dřív nebo později podobně zareagují i další státy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Německo tak reaguje na vývoj epidemie v České republice, kde index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Oficiálně ale platí opatření proti koronaviru v pátém stupni. Navzdory tomu, že počet nově nakažených klesá, vláda zatím rozvolnění neplánuje.

"Takové jednání ze strany Německa se dalo očekávat a musíme se připravit na to, že dřív nebo později podobně zareagují i další státy. Je to zasloužené ocení za to, že jsme první na světě v počtu nakažených na milion obyvatel. Jestli se nepřihodí něco neočekávaného, získáme brzo zlato i v disciplíně počet mrtvých na milion obyvatel," řekl pro ŽivotvČesku.cz svou predikci Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty univerzity Karlovy.

Reakce Německa tak zkomplikuje život pendlerům. Zatímco Sasko přistoupí ke kompromisu v podobě dvou povinných testů na koronavirus pro přeshraniční pracovníky týdně, Bavorsko se chce vydat přísnější cestou, vyžadovat bude zřejmě rozbory každých 48 hodin. Agentura ČTK se to dnes dozvěděla z diplomatických zdrojů. 

O zařazení na seznam vysoce rizikových oblastí rozhoduje v Německu grémium ministerstev zdravotnictví, zahraničí a vnitra, rozhodnutí pak vyhlašuje Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Česko bude na seznam zařazeno zřejmě až v pátek. Německo od září považuje Česko za rizikové, nyní však Česko vstoupí do kategorie vysoce rizikové oblasti.

"Je to smutný dopad faktu, že naše vláda s šířením viru i dezinformací bojuje zoufale neefektivně," doplnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na začátku týdne uvedl, že pro přechod na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích více než 3000 lidí. Podle posledních dostupných údajů jich je ale více než dvakrát tolik.

Zdravotní problémy a koronavirová epidemie se nevyhýbá ani známým tvářím. Herec Miroslav E...

Na začátku ledna se reprodukční číslo dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste. A dostalo se nad hranici 0,8.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu