Reklama:

Německo začalo s vyhošťováním problémových lidí zpět do Afghánistánu. Šándor mluví o kapce v moři

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2024

Zahraniční zpravodajství: Německo znovu zahájilo deportace afghánských občanů, kteří byli v zemi odsouzeni a ztratili tak právo k pobytu. Jde o první akci svého druhu od roku 2021, kdy v Afghánistánu převzalo moc islamistické hnutí Tálibán. Jak uvedla agentura DPA, první letadlo s 28 deportovanými osobami odstartovalo časně ráno z Lipska směrem do Kábulu. Německá vláda se v posledních měsících snažila obnovit deportace odsouzených pachatelů trestných činů, kteří nemají v Německu povolení k pobytu. Mluvčí spolkové vlády Steffen Hebestreit uvedl, že bezpečnost Německa převažuje nad zájmem o ochranu těchto osob. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval bezpečnostní expert Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že jde o posun ve věci deportací zmíněných osob, nicméně zároveň jen kapku v moři.

Reklama:

Podle týdeníku Der Spiegel byli odsouzení Afghánci z různých spolkových zemí převezeni do Lipska k odletu, přičemž při přesunu je doprovázel lékař a každý z nich dostal 1000 eur v hotovosti (v přepočtu asi 25 tisíc korun). Německo neudržuje diplomatické vztahy s Tálibánem, ale k dosažení tohoto cíle vedlo několik měsíců trvající tajné jednání s pomocí Kataru, který fungoval jako prostředník, uvedl portál Politico.

Bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor se pro ŽivotvČesku.cz zamyslel nad celkovým problémem deportací.

Reklama:

"Problém vracení migrantů, kteří nedostali azyl nebo páchají trestnou činnost, není jen na straně cílové země. Problém je i na straně domovské země, kam mají být dané osoby zpět deportovány. Velmi často se stává, že domovská země odmítá deportované přijmout zpět. Ten problém je mnohem hlubší, kdy se musí vyjednávat návrat s danou zemí. V tomto případě dobře zafungoval Katar. Jedná se o 28 lidí, což je ve skutečnosti ale kapka v moři."

Deportace mají být signálem, že Německo hodlá být nekompromisní vůči pachatelům trestných činů, přestože se v zemi neustále zvyšuje počet útoků nožem, které veřejnost znepokojují. Kancléř Olaf Scholz po útoku nožem v Mannheimu a podobném incidentu v Solingenu oznámil, že Německo obnoví deportace těžkých zločinců a teroristů do Afghánistánu a Sýrie.

"Rozsah lidí, kterým nebylo na území Evropy umožněno pobývat legálně, je velký a tlak v Německu je silný. Rozhodnutí o deportaci není ale otázkou posledního týdne. Přímá souvislost s posledními útoky, jako v Solingenu, se sice nabízí, ale toto opatření bylo v jednání již dříve. Teď bude otázkou, zda bude toto opatření pokračovat a zda bude mít skutečný dopad na řešení problému nelegální migrace," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.

Téma migrace se stává klíčovým faktorem nejen pro aktuální politickou situaci, ale také pro nadcházející volby v Německu, které mohou rozhodnout o budoucím směřování země v této otázce.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: