Neměla ošetřený pupečník. Sotva narozenou holčičku někdo odložil do babyboxu, byla zabalená do červené peřinky

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2024

Příběh, který se opakuje. Tak se dá vnímat skutečnost, že se některé maminky novorozených dětí dostanou do nelehké životní situace. Důvodů může být vícero –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vedou ale k tomu, že se rozhodnou odložit miminko krátce po jeho narození do babyboxu. Nejnovější případ se stal v pondělí 27. května ve 3:03 hodin. "Ve Svitavské nemocnici našli zdravotníci v babyboxu holčičku. Byla zabalená do červené peřinky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zakladatel schránek na nechtěné děti Ludvík Hess.

O babyboxu se dá konstatovat, že jde v podstatě o novorozenecký inkubátor. V momentě, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou také alarm, který upozorní zdravotnický personál.

Schránky jsou obecně umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Ludvík Hess pro ŽivotvČesku.cz dále vylíčil, co se dělo následně, když mu schránka odeslala upozornění, že se v ní nachází novorozeně.

"Za chvíli už jsem mluvil s primářkou Ludmilou Pospíšilovou, která mě ujistila, že děťátko je donošené a jeví se být v pořádku. Váží 3 210 g a měří 50 cm. Pupečník nemělo ošetřený a bylo narozené před krátkou chvílí. Ve Svitavské nemocnici jsme babybox otvírali přesně před deseti lety a je to jejich první děťátko," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz zakladatel babyboxů s tím, že šlo o holčičku, kterou pojmenoval Klaudie.

Klimatizované schránky pro odložené děti fungují od roku 2005. Za 18 let své existence už zachránily podle jejich zakladatele včetně nejnovějšího případu celkem 264 odložených dětí, kterých se rodiče rozhodli vzdát. Klaudie navýšila počet odložených holčiček na 145, zatímco chlapečků je 119.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.