Neměli bychom volit králíka v klobouku, říká Alena Schillerová. Post prezidenta by podle ní měl být vrcholem kariéry

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2023

Již v pátek se podruhé otevřou volební místnosti, ve kterých budou mít Češi možnost zvolit si svou hlavu státu. V prvním kole voleb se na prvním místě umístil generál ve výslužbě Petr Pavel, kterého volilo 35,4 procenta lidí. Ve druhém kole se s ním utká bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jemuž dalo hlas 34,99 procenta voličů. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které zveřejnil Český statistický úřad. Pro ŽivotvČesku.cz nyní promluvila bývalá ministryně financí Alena Schillerová (58) a popsala, podle jakého klíče by občané měli u voleb vybírat. "Lidé by měli přemýšlet, aby zvolili člověka, se kterým mají zkušenost," uvedla.

Hlasovací lístky pro finále prezidentských voleb, které se bude konat 27. a 28. ledna, lidé nedostanou do poštovních schránek, jako tomu bylo před prvním kolem. Obdrží je až ve volebních místnostech, kde se budou muset rozhodnout mezi generálem Petrem Pavlem a expremiérem Andrejem Babišem. Od dnešního dne také platí zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů. Potrvá ode dneška až do ukončení hlasování, tedy do 14:00 v sobotu 28. ledna, a to z toho důvodu, aby bylo zamezeno ovlivňování výsledků voleb na poslední chvíli.

Nerozhodní voliči tak budou muset spoléhat na vlastní úsudek, případně názory vlivných osobností. Bývalá ministryně financí vlády Andreje Babiše Alena Schillerová se domnívá, že každý by se měl nad svými preferencemi důkladně zamyslet.

"Každý by měl přemýšlet nad tím, aby zvolil člověka, se kterým má zkušenost, to znamená, o kterém lidé vědí, co si myslí, co dělá a jak se choval na vysokých politických postech v exekutivě. A to je jenom Andrej Babiš. Andrej Babiš byl ministrem financí, byl premiérem, z toho přes dva roky v těžké covidové době. A všichni víme, jak se vlastně choval a jak problémy řešil, víme, že se snažil pomáhat lidem," popsala pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na souboj o prezidentské křeslo Alena Schillerová.

Za největší problém Babišova soupeře, generála Petra Pavla, považuje právě absenci politických zkušeností, kterými naopak disponuje někdejší předseda vlády. "O tom druhém kandidátovi nevíme vůbec nic. Neměli bychom volit takzvaného králíka v klobouku, ale někoho, pro koho prezidentství bude vyvrcholením kariéry, nikoliv jeho začátkem," vysvětlila Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz, proč je podle ní předseda její domovské strany tou pravou volbou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.