Reklama:

Nemocnice budou za tři týdny úplně plné, hrozí se šéf ČLK Milan Kubek. Nabídl téměř apokalyptický scénář, co se následně stane

Covid, epidemie, nemocnice - Ilustrační snímek
Covid, epidemie, nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 11. 2021

Vláda v demisi kvůli zrychlování epidemie koronaviru vyhlásila v Česku opět nouzový stav. Platit bude 30 dní, uplatněn byl od uplynulé půlnoci. V nemocnicích je podle posledních údajů 5886 lidí s prokázanou koronavirovou nákazou. Počet pacientů v těžkém stavu se blíží 850, což je nejvíc za posledních sedm měsíců. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka (53) nese vinu nejen samotná vláda, ale i nezodpovědní lidé. "Negativní roli v tomto případě sehráli extrémisté nebo různé pseudoautority ověnčené tituly zpochybňující vážnost situace. Viníků je vždy vícero," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud se situace nadále bude ubírat stejným směrem, nemocnice s covidovými pacienty začnou praskat ve švech.

Reklama:

Podle epidemiologa Romana Prymuly dochází k tomu, že vlna epidemie, která zasáhla nejsilněji Moravu, mírně zpomaluje. Vyhráno ale zdaleka není. Bývalý ministr zdravotnictví predikuje, že se přesune do Čech. "I když v současnosti na Moravě vypadá epidemie děsivě, tak jsou už určité signály, že se pomalu vysaturovává počet osob, které jsou vnímavé a trochu tam dochází ke zpomalení. Nás čeká ještě obrovská vlna v Čechách, protože tady neproběhl," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog ohledně dalšího vývoje infekčního onemocnění na území ČR.

Reklama:

Aktuální incidence jeho slova potvrzuje, na 100 000 obyvatel připadá 1 097 případů nákazy potvrzených za poslední týden. Ve středu předchozího týdne to bylo 819. Nejvyšší incidenční číslo vykazují kraje Olomoucký a Zlínský. V Olomouckém kraji se počet nových případů na 100 000 obyvatel za poslední týden blíží 1 500. Ve Zlínském kraji je to 1 363 případů. Naopak v kraji Karlovarském, který má nejnižší incidenci, testy za poslední týden odhalily 419 případů nákazy na 100 000 lidí. Současná data znepokojují šéfa České lékařské komory.

"Pokud se nestane zázrak, nemocnice budou za tři týdny úplně plné covidovými pacienty. Zdravotníci mohou zapomenout na to, že by snad měli nějaké volno a mohli si odpočinout. My ostatní můžeme vymazat myšlenku na to, že bychom chodili za kulturou, mohli bychom pořádat nějaké večírky, děti by mohly mít ve školách vánoční besídky… O to všechno nás připravili nezodpovědní lidé, kteří se odmítli nechat naočkovat," ukázal prstem na viníky Milan Kubek a dále svůj pohled na situaci pro ŽivotvČesku.cz doplnil o další faktory, které mají na vznik masivní vlny epidemie podíl.

Pokud jde o jím zmíněné neočkované, aktuální proočkovanost populace stále nedosahuje ani 60 procent a podle poslední zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) varianta viru delta a její subvarianty stojí za 98 procenty pozitivních PCR testů (tedy těch, které potvrdily pozitivitu a poté určily variantu viru).

Vláda kvůli dramatické situaci ve čtvrtek odpoledne schválila vyhlášení nouzového stavu s platností od půlnoci na dobu 30 dnů a zpřísnila některá opatření. Prezident České lékařské komory Milan Kubek se také zamyslel nad důvody, které mohly vést k tomu, že o vakcínu nebyl mezi lidmi tak vysoký zájem i přes počet úmrtí a hospitalizací v souvislosti s covidem-19.

"Ten malér nemá samozřejmě jednoho viníka. Infekce se přenáší tím, že se lidé stýkají mezi sebou, čili svůj vliv má i nerespektování nastavených pravidel. Tedy ruce, roušky, rozestupy a také zdravý rozum, který mi velí, abych nechodil nikam, kam nemusím. Základem epidemického průšvihu je mimo jiné nedostatečná proočkovanost a můžeme jen spekulovat, proč se lidé nenechali naočkovat. Jestli chyběla nějaká dobrá vládou organizovaná kampaň na podporu očkování nebo zda podlehli různým dezinformačním webům, hoaxům a podobně. Také jakou negativní roli v tomto případě sehráli extrémisté nebo různé pseudoautority ověnčené tituly zpochybňující vážnost situace. Viníků je vždy vícero, ale především mě mrzí, že budou trpět i zodpovědní lidé, kteří se nechali naočkovat a vše dodržovali, Kdybychom neměli tak velkou skupinu těch, kteří se odmítají nechat vakcinovat, koronavirus mohl být takovou vážnější chřipkou," přiblížil svůj názor Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že politiky si volíme, aby zemi spravovali a vedli, ale i oni nesou svůj podíl viny.

Otázkou je, zda se s epidemií lépe vypořádá nový vládní kabinet. Jeho jmenování se ale opět prodlouží. V pátek měl totiž na svém letním sídle jmenovat Miloš Zeman (77) do funkce nového premiéra Petra Fialu (57). Krátce po svém propuštění byl ve čtvrtek večer převezen zpět do Ústřední vojenské nemocnice kvůli pozitivnímu testu na onemocnění covid-19. Podle ÚVN příznaky nemoci nemá, hospitalizován byl z preventivních důvodů kvůli podání monoklonálních protilátek. Po vyslovení důvěry vládě se příštím minstrem zdravotnictví stane Vlastimil Válek (61), který řízení rezortu převezme po Adamu Vojtěchovi (35). Převzít správu země chce nová koalice i s ohledem na nepříznivou situaci epidemie covidu-19.

Milan Kubek ale nešetří kritikou jen směrem k vládě, ale je přesvědčen, že opakovaně selhává i opozice. "Od začátku nám chybí základní politický konsensus demokratických stran, že společným nepřítelem je virus a musíme ho společnými silami porazit. Pak budeme moci normálně žít, pracovat, nebudou zbytečně umírat lidé a poté, co se to podaří, si to politické strany mohou zase rozdávat mezi sebou nad tématy jako výše daní, výše důchodu a tak dále. Nicméně tváří v tvář největší katastrofě, která nás v novodobé historii postihla, se bohužel většina politiků chovala jako politikáři, nikoliv jako státníci. Takže ano, i politická reprezentace selhala a rozhodně to není možné redukovat pouze na vládu, protože opozice jí vůbec nepomohla a nepodpořila ji," dodal pro ŽivotvČesku.cz lékař a prezident ČLK se svým klasickým dovětkem, aby se lidé očkovali, protože efektivnější způsob, jak bojovat s epidemií, zatím není.

V tom se shodují nejen odborníci, ale politici. Podle údajů ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) je v Česku podíl plně očkovaných necelých 59 procent a podíl osob s třetí dávkou pak 6,6 procent – počet čekajících právě na tu posilující se dostal na 75 694 lidí. Nejvíce plně vakcinovaných se nachází v kategorii osob bez indikace – celkem 5 231 290, poté zdravotníků – 345 193 a dále těch s chronickým onemocněním – konkrétně 298 676.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: