Nemocnice jsou stále přetížené. Zdravotnictví bude v mimořádném režimu ještě celé týdny, říká Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Denní počty nově odhalených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesají. V pondělí testy odhalily 6865 pozitivních, nejméně ve všední den od 14. prosince. Denní přírůstky nakažených se sice začínají snižovat, ale nemocnice jsou stále přeplněné a fungují v nouzovém režimu. I za předpokladu, že se situace bude nadále zlepšovat, bude ještě několik týdnů trvat, než se vrátí do běžného režimu. "Než se dostaneme do normálního stavu, může být polovina prázdnin," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Ačkoliv se epidemická situace zlepšuje a počty nových případů se téměř každý den snižují, nemocnice jsou stále přeplněné. K pondělnímu dni statistiky webu ministerstva zdravotnictví uváděly, že hospitalizovaných pacientů s covidem je 7118. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ovšem vysvětlil, že reálné číslo je o něco vyšší a nastínil, za jak dlouho se nemocnice mohou vrátit k běžnému režimu.

"S kapacitou nemocnic to vypadá tak, že jsou stále přeplněné pacienty, kteří jsou hospitalizovaní kvůli covidu. Jsou to jednak lidé, kteří jsou uvedeni ve statistice, to jsou pacienti do dvacátého dnu hospitalizace, po něm pacienti nejsou započítáváni. Nemocnice fungují v nouzovém režimu, to znamená, že většina oddělení byla přeměněna na oddělení pro covidové pacienty a nemůže se poskytovat takzvaná odkladná zdravotní péče. To bude ještě několik týdnů trvat, i když se bude situace dál vyvíjet příznivě, jako se vyvíjí teď," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař a prezident České lékařské komory.

Pokud se bude epidemická situace i nadále dobře vyvíjet, nemocnice se mohou postupně začít vracet k normálu. Není ovšem jednoduché předvídat, kdy se tak stane. "Těžko se to odhaduje, protože máme čtvrtou vlnu epidemie, i když je pravda, že ta první jarní moc neproběhla. Na podzim, kdy se situace během druhé poloviny listopadu zlepšovala, došlo na začátku prosince k předčasnému rozvolnění a situace se velice rychle dokázala zhoršit. Já už si netroufám něco odhadovat, protože pokud uděláme chybu s nějakým předčasným rozvolněním, tak může dojít k rychlému zhoršení," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Prezident České lékařské komory uvedl zásadní věc - předčasné rozvolnění může vést k dalšímu přetížení nemocnic. Zlepšování situace naopak povede k postupnému návratu oddělení nemocnic do stavu, ve kterém bývala před epidemií. Vše bude vyžadovat čas.

Antigenní testy, které vláda nakoupila pro testování ve školách, nemají podle odborníků do...

"Bude to tak, že v některých regionech, kde je epidemie v současnosti slabší, mluvím například o Karlovarském kraji, kde nejhorší stav zažili v lednu, se postupně některá oddělení budou přeměňovat zpátky v to, co byla původně a bude se obnovovat důležitější odkladná péče. Než se dostaneme do normálního stavu, může být polovina prázdnin. Platí, že čím jsou protiepidemická opatření méně přísná, méně účinná, čím méně se dodržují, tím déle epidemie trvá. Těžko nyní odhadovat, ale musíme počítat s tím, že v mimořádném režimu bude zdravotnictví fungovat ještě celé týdny," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.