Nemocnice nepřehodnotila léčbu pro Olivera. Za svým verdiktem si stojí. Co lékařka přesně sdělila?

Naděje se na léčbu se rodičům i dítěti vzdálila...
Naděje se na léčbu se rodičům i dítěti vzdálila…
Foto: Archiv oliverkovy_cesty_sma
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2020

Naděje rodičů na podání důležitého léku pro jejich syna Olivera, trpícího spinální svalovou atrofií (SMA), se pomalu rozplývá. Lékaři v úterý dopoledne jednali s rodiči dítěte v pražské Fakultní nemocnici Motol o rizicích užití léku Zolgensma. Rozhodnutí o zamezení léčby je pro ně pevné. Důvodem jsou rizika léčby.

"Včera jsme s Oliverkem vyrazili do Prahy, aby si dnes vyslechl od lékařů ve FN Motol, proč došlo ke změně jejich původně pozitivního stanoviska. Cesta byla dlouhá a náročná, ale zvládl to," uvedla rodina na instagramovém profilu oliverkovy_cesty_sma s nadějí, že lékaři své rozhodnutí přehodnotí. To se ale nestalo.

Kvůli astronomické ceně léku byla uspořádána sbírka. Sumu 51 milionů se podařilo vybrat. Před zahájením léčebných postupů ale lékaři odmítli medikament dítěti podat.

"Pokud by lékaři v současné době podali lék Zolgensma malému Oliverovi, nepostupovali by tzv. lege artis (postup, který odpovídá nejvyššímu dosaženému vědeckému poznání) a léčba by pro něj mohla mít fatální následky," vydala prohlášení nemocnice.

Na začátku jsme spolu s rodiči věřili, že léčba bude možná, a já i celý tým FN Motol jsme pro to udělali maximum," dodala k odmítnutí léčby lékařka Jana Haberlová s tím, že jí celá situace velmi mrzí. Bohužel podle závěrů odborníků není dítě ve stavu, že by rizika léčby zvládlo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.