Reklama:

Nemocnice plní covidoví pacienti, nemocných je přes 5 000. Zastaví se to mezi 10 000 až 20 000 případů za den, varuje imunolog

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

Čeho se odborníci obávali, se stalo skutečností. Epidemie koronaviru v Česku opět nabírá na síle, což dokazuje nejen počet nových pozitivních případů potvrzených v laboratořích, ale také přibývající covidoví pacienti v nemocnicích – ať už na běžných odděleních nebo jednotkách intenzivní péče (JIP). "Zastaví se to mezi 10 000 až 20 000 případů za den, samozřejmě podle intenzity testování. Je třeba pamatovat na to, že tato čísla následují asi tak s dvoutýdenním zpožděním za diagnózou. Můj osobní odhad je také 20 až 30 úmrtí za den, tedy desetkrát méně než na vrcholu jarní vlny, ale stále je to hodně, jde o lidské životy," vyjádřil se renomovaný imunolog Václav Hořejší (72) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

V současné době poukazuje vývoj koronavirové epidemie znovu na vysoká čísla, kdy se během středy 27. října potvrdilo přes 5 000 nových případů nákazy – konkrétně 5 824 a počet hospitalizovaných se vyšplhal na téměř 1 300 pacientů vyžadujících lékařskou péči. Přesto, že ještě během letních prázdnin málokoho napadlo, že by mohla nastat podobná situace. Vzrostlo také incidenční číslo, které zmiňovala také Mezioborová skupina pro epidemické situace (zkráceně MeSES) v čele s Petrem Smejkalem (49), hlavním epidemiologem Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Jedním z členů je také zkušený epidemiolog a expert na cestovní medicínu Rastislav Maďar (48). "Navrhujeme testování ve školách při okresní incidenci nad 100 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní nebo při pozitivitě testů nad pět procent a testování u zaměstnavatelů v okresech nad 200 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní anebo při pozitivitě testů nad 10 procent. Případná série dalších opatření pak podle dopadu nárůstu incidence na nemocnice," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Aktuální stav je ale už horší. V průběhu včerejška se počet případů na 100 000 obyvatel za poslední týden vyšplhal na 270 nakažených. Podle profesora imunologie Václava Hořejšího, oceněného v loňském roce nejprestižnějším českým vědeckým oceněním Národní cena Česká hlava, epidemická situace není dramatická, ale vážná rozhodně ano.

"Počet případů samozřejmě roste, ale zatím ta nejdůležitější čísla, počty hospitalizací, těžkých případů a úmrtí, jsou ve srovnání s druhou vlnou na jaře nízká. Ale je třeba pamatovat na to, že tato čísla následují asi tak s dvoutýdenním zpožděním za diagnózou. Čili jak situace vypadá dnes, se dozvíme s tímto zpožděním asi 14 dní. S čímž musíme počítat, realistický odhad je, že to poroste ještě dále. Nevím sice, jak moc, ale řekl bych, že se to zastaví mezi 10 000 až 20 000 případů za den, samozřejmě podle intenzity testování," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Stejně tak podle něj půjdou nahoru i počty hospitalizací, ale v porovnání s poslední vlnou určitě méně. "Logicky se promítne vliv očkování, ale pořád bude dost lidí, kteří skončí v nemocnici nebo na jednotkách intenzivní péče. Můj osobní odhad je 20 až 30 úmrtí za den, tedy desetkrát méně než na vrcholu jarní vlny, ale stále je to hodně. Do konce roku může zemřít 2 000 nemocných, možná víc. Jde tu o lidské životy a jsou to tisíce tragédií," dodal s vážným apelem Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: