Nemocnice se postupně vracejí k normálu. Podzimní vlna určitě přijde, primář popsal, co ji ovlivní

Nemocnice - Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2021

Epidemická situace v České republice se začíná pomalu ale jistě zlepšovat, denní přírůstky nakažených klesají, covidoví pacienti se z nemocnic vracejí domů a počet očkovaných denně roste. Už nyní se mohou lékaři vracet k plánovaným operacím, počítají ale s tím, že podzim může být náročný a vzedme se nová vlna epidemie. "Situace je velmi dobrá, ve všech nemocnicích postupně uzavíráme specializovaná covidová oddělení. Je jasné, že na podzim ještě nějaká vlna přijde a musíme být připraveni na to, že určitě zaměstná nemocnice," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář z Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Se zlepšující se epidemickou situací vyvstává otázka, v jakém stavu jsou nemocnice, které byly dlouhé měsíce vytížené péčí o pacienty s covidem. Vypadá to, že lidé, kterým byly odloženy plánované zákroky, se jich už zanedlouho dočkají. Stav nemocnic se pomalu vrací k normálu, lékaři ale nelpí na nynějších jistotách a předpokládají, že na podzim přijde další vlna. Podstatné je, jak silná bude.

"Situace je velmi dobrá, ve všech nemocnicích postupně uzavíráme specializovaná covidová oddělení a vracíme postupně zabavená pracoviště jejich původnímu účelu. Také vracíme externí výpomocný personál, který jsme k nám stahovali na posílení infekčních či plicních oddělení, kde covid samozřejmě ještě pojede dál. Předpokládám, že tak jako v jiných nemocnicích budeme muset mít stále nějakou standardní i intenzivní kapacitu vyčleněnou pro covidové pacienty, naprostá většina kapacity ale už bude sloužit běžné péči a bude potřeba dohánět, co se zanedbalo," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý z ústecké Masarykovy nemocnice.

Někteří nakažení ještě v nemocnicích zůstávají. "Samozřejmě tady stále máme pacienty, kteří jsou zejména v té intenzivní péči dlouhodoběji, protože úzdrava z intenzivní do následné péče přeci jen trvá déle. Trochu to limituje operativu, protože anesteziologové se stále musí věnovat těmto pacientům. Například v naší nemocnici jsme ale už na zhruba 85 procentech operačních programů pro příští týden, což už je velmi pěkné. Další dva měsíce to podle mě takto bude," uvedl optimisticky pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař.

Zdravotnický personál se v posledních několika měsících kvůli epidemii v podstatě nezastavil. Nyní bude proto čas, aby si alespoň trochu odpočal. "Zdravotníci musí nějakým způsobem čerpat dovolenou, jednak kvůli zákoníků práce ale také proto, že jsou po té roční anabázi skutečně vyčerpaní. Musíme jim také poskytnout čas na zotavenou, mají rodiny a děti. Trošku to omezí provoz v letních měsících, tak jako v jiných letech," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý.

Naděje na to, že epidemi úplně skončila, jsou nulové. Zdravotníci počítají s tím, že poměrně klidná situace, jaká panuje nyní, navždy nevydrží. "Je jasné, že na podzim ještě nějaká vlna přijde a musíme být připraveni na to, že určitě zaměstná nemocnice. Uvidíme, v jakém rozsahu a bude to zejména záležet na proočkovanosti. Ani ne na dostupnosti očkovacích látek, protože těch je teď dost, před takzvanými závorami už čeká relativně málo těch, kteří mají zájem o očkování a jsou v příslušné věkové skupině. My vítáme rozhodnutí ministerstva, že bude rychle uvolňovat věkové kategorie a snižovat je tak, aby se na všechny dostalo," popsal Pavel Dlouhý z Masarykovy nemocnice pro ŽivotvČesku.cz, co podzimní vlnu ovlivní.

"Samozřejmě víme, že tady máme poměrně silnou skupinu odpíračů a když se s nimi bavíte, tak vidíte, že odpor je silný. Je někdy až překvapivé, jak jsou urputní a zatvrzelí, vůbec to není o věcné debatě či argumentování, přesvědčování a poukazování na rizika. Nelze je přesvědčit. Uvidíme, jak velká ta skupina bude, určitě do očkování zasáhnou negativně i prázdniny, protože lidé už budou myslet na něco jiného. Když bude klesat počet nakažených, bude se najednou zdát, že covid už není takový problém a pro některé to bude důvod k váhání, zda na očkování jít. Podzimní vlna ale bude opravdu záležet na proočkovanosti, pokud se nepodaří proočkovat, bude vlna mohutnější, než jsme si přáli," dodal primář Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz, kdo a co může epidemickou situaci v následujících měsících negativně ovlivnit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.