Nemocnice se vrátí do normálu až na podzim. Je tu hrozba nebezpečné české mutace, říká Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 3. 2021

Kvůli vyčerpání kapacit vyhlásily tři středočeské nemocnice stejně jako v úterý nemocnice v Pardubickém kraji stav hromadného postižení osob. Také nemocnice v Karlovarském kraji vyčerpaly kvůli covidu všechny kapacity. Budou poskytovat výhradně péči neodkladnou a nezbytnou podle dostupných sil. Podle prezidenta České lékařské komory se zdravotnický systém potažmo nemocnice vrátí do normálního stavu až po létě. "Myslím, že až na podzim," upřesnil Milan Kubek s tím, že v Česku hrozí vznik vlastní mutace viru.

Epidemie nového typu koronaviru a jeho britská mutace přivedla české nemocnice na hranu jejich kapacit. Podle šéfa ČLK to nevypadá, že by se stav jen tak zlepšil.

"Myslím si, že nemocnice se vrátí do standardního stavu až na podzim, a to za předpokladu, že do té doby proočkujeme potřebných zhruba 7 milionů lidí. Bohužel stále tempo očkování je takové, že bychom cíle takto dosáhli za tři roky. Také čím více v populaci cirkuluje viru, tím se zvyšuje riziko nějaký nových nebezpečných mutací. Stávající situace je naprosto neuspokojivá," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

V současnosti vědci evidují tři nebezpečné mutace viru - britskou, jihoafrickou a brazilskou. Podle prezidenta České lékařské komory hrozí riziko, že vznikne česká mutace, která může být významně riziková.

"Může vzniknout i česká mutace. Je to otázka času a vzhledem k tomu, že Česko je v rámci covidu epicentrem Evropy, nejpostiženější země na světě, tak je pravděpodobné, že nějaká nebezpečná mutace se u nás objeví. Je pak pravděpodobné, že světoví vědci takovou mutaci na památku našeho úspěchu v boji s covidem, českou mutací pojmenují," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu