Nemocnice v Brně vyhlásila sbírku na přístroj v boji s covidem. Pacient díky němu pookřeje a pročistí se, uvedl mluvčí

Nemocnice - ilustrační foto
Nemocnice – ilustrační foto
Foto: Se svolením nemocnice Milosrdných bratří
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2020

Boj s koronavirem je těžkým posláním lékařů a zdravotníků, kteří jsou v současné době sílící druhé vlny epidemie pod velkým tlakem. Kvůli onemocnění covid-19 se plní nemocniční oddělení a přibývá pacientů s těžkým průběhem, kdy je velkou pomocí speciální kyslíkový přístroj, který pomáhá od závažných komplikací. Nemocnice Milosrdných bratří v Brně vyhlásila veřejnou sbírku, jejímž cílem je vybrat potřebné peníze na zakoupení dalších přístrojů na covidové oddělení, kde jim už vzhledem k počtu pacientů chybí.

Epidemie koronaviru zasáhla české zdravotnictví a narůstající počet nemocných s těžkým průběhem se stal velkým problémem. Nemocnice Milosrdných bratří v Brně má specializované oddělení, kde lékaři využívají v boji s onemocněním covid-19 osvědčený přístroj, který pomáhá pacientům a představuje výraznou pomoc. Jenže nemocnice disponuje jejich malým počtem, a tak byla vyhlášena veřejná sbírka. "Vzešla iniciativa od jednoho z našich lékařů, pana doktora Jana Richtera, který působí u nás v nemocnici na covidové jednotce. Zmínil se o tom, že tam denně ošetří okolo 30 pacientů s těžkým průběhem onemocnění covid-19 a vzhledem k tomu, že tam mají dobrou zkušenost s přístrojem HFNO neboli High Flow Nasal Oxygen, který pomáhá snižovat riziko dlouhodobých vážných komplikací s dýcháním, rádi bychom jich pořídili více, protože jich vzhledem k aktuálnímu stavu není dostatek. Nemocnice však nemá v současné době možnost pořídit další přístroje z vlastních zdrojů, i když do budoucna připravujeme nějaké granty, které by k tomu mohly vést. Proto se pan doktor Richter rozhodl, že vyhlásí sbírku přes portál donio.cz," uvedl Jakub Johaník, vedoucí kanceláře ředitele a PR manažer nemocnice Milosrdných bratří v Brně pro ŽivotvČesku.cz.

"S tímto přístrojem máme výborné zkušenosti, kdy se pacient dokáže dostat na 96% hodnoty kyslíku v plicích, poté samozřejmě úplně pookřeje, protože se začne pročišťovat. Z tohoto důvodu pan doktor Richter vyvolal tuto aktivitu a zatím se zdá, že se to poměrně chytlo," vyjádřil se Jakub Johaník pro ŽivotvČesku.cz.

A jak je na tom sbírka aktuálně a kolik je potřeba vybrat peněz, aby splnila svůj účel? "V současné chvíli je vybráno 300 047 korun. Jeden přístroj stočí zhruba 181 193 korun s daní. Pokud to vynásobíme dvěma, tak bychom mohli pořídit dva přístroje v okamžiku, kdy bychom vybrali 362 386 korun. Takže nám zbývá asi něco přes 62 tisíc k tomu, aby bylo možné zakoupit dva přístroje," vysvětlil PR manažer Jakub Johaník pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.