Nemocnice začínají plnit pacienti s covidem, nově nakažených je už 3246. Rastislav Maďar nastínil nutné kroky vlády

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Aktuální čísla související s epidemií koronaviru v Česku začínají dělat obavy nejen odborníkům, ale i vládě. V předchozích týdnech a měsících se případy nakažených i hospitalizovaných držely v řádu nízkých desítek, ale během úterý laboratoře potvrdily už 3246 nově nakažených a v nemocnicích přibývá lidí s covidem, těch je 620. "Jako MeSES navrhujeme testování ve školách při okresní incidenci nad 100 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní nebo při pozitivitě testů nad pět procent a testování u zaměstnavatelů v okresech nad 200 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní anebo při pozitivitě testů nad 10 procent," uvedl renomovaný epidemiolog Rastislav Maďar (48) pro ŽivotvČesku.cz.

Dvojnásobek lidí s onemocněním covid-19 v porovnání s minulým týdnem – taková je bilance za úterý 19. října. Lépe na tom nejsou ani nemocnice, kde pacientů s koronavirem přibývá. Právě počet hospitalizovaných uváděla řada odborníků z řad epidemiologů, virologů nebo imunologů jako ukazatel míry závažnosti epidemické situace.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví jich leží v nemocnici už 620 – oproti pondělku tedy o 76 nemocných více za jediný den. Přičemž 102 pacientů zůstává ve vážném stavu. Na 100 tisíc obyvatel vzrostla průměrná týdenní incidence ze 101 už na 117 případů, kdy byla nákaza virem SARS-CoV-2 potvrzena.

Epidemiolog a expert na cestovní medicínu Rastislav Maďar vidí zásadní problém v nedodržování současných opatření, které podle něj Češi zkrátka ignorují.

"Ted je hlavně nutné dodržovat platná opatření. To je základ a bez toho se dál nepohneme. Nemá smysl přitvrzovat, když se nedodržuje pořádně ani to, co už platí. Důležité je, aby si co nejvíce seniorů nechalo aplikovat posilující dávku, a aby rizikové skupiny i přes očkovaní nosily respirátor a dodržovaly všechna 3R (roušky, rozestupy a ruce, pozn. red.)," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Kromě toho jakožto člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (zkráceně MeSES) apeluje společně s kolegy na několik zásadních opatření, která by mohla doplnit ta současná a vedla by ke zmírnění současného vzrůstajícího trendu epidemie.

"K tomu jako MeSES navrhujeme testování ve školách při okresní incidenci nad 100 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní nebo při pozitivitě testů nad pět procent a testování u zaměstnavatelů v okresech nad 200 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní anebo při pozitivitě testů nad 10 procent. Případná série dalších opatření pak podle dopadu nárůstu incidence na nemocnice. S populací většinově odolnou vůči těžkým formám si to můžeme dovolit," uzavřel Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.