Reklama:

Není důležité, kolik je pozitivit. Kdybychom zrušili všechna opatření, nic hrozného by se nestalo, míní imunolog Václav Hořejší

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 10. 2021

V posledních dnech laboratoře odhalovaly denní přírůstek nových případů vyšší než 1000. Ve středu bylo v nemocnicích s covidem téměř 300 pacientů. Situace je přesně taková, jakou odborníci předpovídali, tedy s návratem dětí do škol a chladnějším počasím počty nakažených stoupají. Podle profesora imunologie se ovšem není třeba obávat toho, že by se epidemická situace i nadále zhoršovala. "Je to tak, že není tak důležité, kolik je pozitivit, jež se detekují citlivými metodami, důležité je, kolik je těch opravdových onemocnění, zvláště těžkých průběhů a případně úmrtí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší (71). Uvedl také, zda si myslí, že po volbách dojde ke zpřísnění opatření.

Reklama:

Počet pacientů s covidem v nemocnicích ve středu stoupl na 299. Nad třemi sty byl naposledy začátkem června. V úterý i ve středu počet nově nakažených vystoupal nad 1000 a mezi lidmi už nyní panují obavy, že se epidemická situace bude nadále zhoršovat a v následujících týdnech či měsících znovu dojde ke zpřísnění opatření, případně k lockdownu. Uznávaný imunolog předpokládá další nárůst případů, ale měl by podle něj být mírný. Předpokládá, že Češi jsou chráněni jak očkováním, tak proděláním nemoci.

"Já si nemyslím, že se situace začne nějak výrazně zhoršovat, možná trošku, ale ne příliš. Kdyby epidemie byla v prudkém vzestupu, čekal bych, že nakažených bude den ode dne víc. Je to tak, že není tak důležité, kolik je pozitivit, jež se detekují citlivými metodami, důležité je, kolik je těch opravdových onemocnění, zvláště těžkých průběhů a případně úmrtí. Když si to srovnáte s tím, jak to bylo v minulých vlnách, tak poměr mezi těžkými případy a celkovým počtem případů je až desetkrát a v některých aspektech až padesátkrát příznivější," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.

Reklama:

Při předchozích vlnách denně přibývaly tisíce nakažených a nemocnice byly přetížené. K tomu by letos na podzim dojít nemělo. "To je samozřejmě tím, že populace je z velké části očkovaná, onemocnění prodělala, nebo obojí. Věřím, že 80 až 90 procent celkové populace je tímto způsobem už víceméně chráněno a tím se dá dobře vysvětlit, že je tak málo těžkých případů. Důležité je, že většina rizikových skupin je tímto způsobem chráněna. To, že je tady vysoká promořenost, je nyní pozitivní faktor, ale bylo to získáno za těžkou cenu, tedy ty desetitisíce mrtvých," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný imunolog.

Mnozí se obávají, že přestože politici slibují, že k dalšímu lockdownu už nedojde, jakmile bude po volbách, opatření se začnou zpřísňovat. K tomu Václav Hořejší nevidí důvod a zdůrazňuje, že i aktuální mírná opatření už lidé často dodržují jen málo, nebo dokonce vůbec.

"Nemyslím si, že se po volbách přitvrdí, myslím si, že opatření zůstanou taková, jaká jsou. Lidé si mohli všimnout, že i ta opatření, která jsou platná teď, se čím dál méně dodržují, protože hodně lidí si uvědomuje, že to riziko je menší než bylo. Zůstávám optimistický. Když se podíváte na nějaké grafy, kde se srovnává celkový počet onemocnění, hospitalizací a úmrtí za celé období, a podíváte se na předchozí ošklivé vlny, tak jsou to vysoké štíty. To, co máme nyní, je jen malý kopeček. Je to nesrovnatelné, a ačkoliv se situace trochu zhoršuje, tak je stále dobrá," popsal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz rozdíl mezi aktuální vlnou a těmi předchozími.

V některých zemích došlo k úplnému zrušení opatření. Takový krok by podle profesora imunologie ani Česku neuškodil. "Kdybychom udělali totéž, co udělali například ve Velké Británii, v Dánsku či Norsku, tedy zrušili bychom všechna opatření a pouze bychom lidem dali doporučení, nic hrozného by se nestalo. Třeba v té Velké Británii je pravda, že mají úmrtí na počet obyvatel asi desetkrát víc než my, ale pořád je to desetkrát nebo pětkrát méně, než měli v předcházejících vlnách. Zase je to efekt toho, že jsou chráněni očkováním či proděláním nemoci. My jsme z tohoto hlediska na tom lépe než Británie nebo Dánsko, mají sice vyšší proočkovanost, ale my máme vyšší promořenost," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: