Není důležité vyhrát, ale nenakazit se. Andrej Babiš odsoudil účast nenaočkovaného lékaře na OH

Předseda vlády Andrej Babiš
Předseda vlády Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 7. 2021

Česká olympijská výprava má v Japonsku velké problémy. Pozitivní test na koronavirus naposledy vyřadil ze hry plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou (33). V izolaci je i plážový volejbalista Ondřej Perušič (26), pozitivní test má také stolní tenista Pavel Širuček (28). Jako první se onemocnění covid-19 projevilo u lékaře Vlastimila Voráčka, který nebyl očkován. "Měl tam jet lékař, který bude očkován," vyjádřil se k českým problémům v Tokiu Andrej Babiš (66).

Jako první se onemocnění covid-19 objevilo hned po sobotním příletu speciálu z pražských Kbel do Japonska u lékaře Vlastimila Voráčka, ortopeda tenisových týmů, kterého nominoval Český tenisový svaz. V izolaci je i plážový volejbalista Ondřej Perušič, u něhož nákazu odhalily v neděli každodenní testy v olympijské vesnici. Třetím pozitivním byl Simon Nausch, manžel Slukové a trenér českého páru. Ve středu přišel o start ve stolním tenisu Pavel Širuček.

O olympijský sen přišla také Markéta Nausch Sluková, právě ona měla s Barborou Hermannovou (30) na kurtech bojovat o nejcennější kovy. Nyní musí Nausch Sluková na deset dnů do izolace a do olympijského turnaje vůbec nezasáhne.

Markéta Nausch Sluková měla hrát na své třetí olympiádě, odkládala kvůli tomu i založení rodiny. V Londýně 2012 byly s Kristýnou Hoidarovou Kolocovou páté, v Riu de Janeiro hrály s Hermannovou a po bojích ve skupině vypadly v předkole play off.

Premiér Andrej Babiš vůbec nechápe, proč v letadle seděl lékař, který nebyl očkován. "Pokud se neočkoval ze zdravotních důvodů, tak tam samozřejmě měli poslat jiného lékaře, v každém případě naočkovaného lékaře," řekl premiér pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vláda dělá očkování obrovskou kampaň, a pak na olympiádu letí někdo, kdo očkován nebyl.

David Trávníček, šéf agentury Sport Invest Marketing, která zastupuje nakaženou plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou, označil počínání Českého olympijského výboru (ČOV) při organizaci dopravy sportovců na olympijské hry do Tokia za amatérismus. Z charterového letu, který v pátek vypravil do dějiště národní olympijský výbor, je zatím pět nakažených členů výpravy včetně tří sportovců.

"Neskutečně podceněná logistika sportovců do Tokia je v našich očích čistým amatérismem, selhání toho, kdo měl na starosti výpravu charterového letu, ne lidí na palubě. Během letu z 16. července pod organizační hlavičkou ČOV očividně neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti i během letu samotného, celá situace vyústila v množství pozitivních případů mezi sportovci i samotnými funkcionáři ČOV," uvedl ve vyjádření pro média.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.