Neobvyklá jména dětí českých celebrit: Jenovéfa, Quentin, Lennon či Nathaniel Adam Salvatore Krásný

Manželé Klusovi spolu mají tři děti
Manželé Klusovi spolu mají tři děti
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 12. 2020

Výběr jména pro potomka je poměrně často stresující a zejména diskutovaná záležitosti. Na rodiče je vyvíjen poměrně velký tlak. A padají otázky jako: Bude se jméno líbit kamarádům? A samotnému dítěti? Není až příliš jednoduché nebo naopak moc extravagantní? S těmito otázkami se potýká každý rodič. V posledních letech ale začali pojmenovávat své potomky poměrně netradičními jmény. Což platí i u některých českých celebrit.

Vedle jmenné klasiky, která je alespoň v Česku stále v oblibě, se v poslední době ale pomalu začínají objevovat i neobvyklá křestní jména. Sice zatím převažují klasická jména, i odborníci z Českého statistického úřadu, kteří od roku 1999 sledují křestní jména dětí, zaznamenali vzrůstající počet netradičních jmen.

Kromě Honzíků a Elišek někteří rodiče dali svým dětem i několik zajímavých a neobvyklých jmen. "U chlapců bych zmínil jména jako César, Florián, Severín, Stig nebo Zlatan. Z holčičích jmen například Arwen, Róza, Saga nebo Ticiana,“ uvedl Tomáš Chrámecký z oddělení vnější komunikace ČSÚ.

Touhu odlišit své děti od ostatních, pokud jde o jména, mají v oblibě i některé celebrity či známé osobnosti. V zahraničí jdou příkladem zpěvačka Beyoncé, která pojmenovala své děti jmény Blue Ivy, Sir Carter či Rumi Carter, nebo například herečka Gwyneth Paltrowová, která svou první dceru pojmenovala Apple (jablko).

Příkladem jsou i české celebrity

V Česku ve vybírání jmen vyžívají například manželé Klusovi, kteří svým dětem dali v minulosti oblíbená jména Josefína, Jenovéfa a Alfréd. Značně netradičně svou dceru pojmenovala moderátorka Emma Smetana. Její dcera má jméno Lennon Marlene. Podnikatel Josef Kokta se svou manželkou Ornellou, která je potřetí těhotná, mají dva společné syny, kteří mají jména Quentin a Sven. Velmi netradiční jméno dostal syn herečky Evy Burešové, který je nositelem jména Nathaniel Adam Salvatore Krásný.

Trend návratu »starodávných« jmen potvrzují i pravidelné statistiky ministerstva vnitra, podle kterých na popularitě v posledních letech získávají například jména Anežka, Antonie, Ráchel, Justýna, Kvido, Prokop či Vincent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.