Neočkovaným od pondělí vstup zakázán. Testy jako covidová vstupenka končí. Opatření okomentoval Andor Šándor

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2021

Vláda se dnes podle očekávání shodla na návrhu, podle kterého se od pondělí 22. listopadu s výjimkami nebudou testy uznávat jako covidový certifikát. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35). Lidé se při vstupu do provozoven služeb, na hromadné akce nebo do gastronomických či ubytovacích zařízení budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19 nebo tím, že nemoc v posledních šesti měsících prodělali. Redakce oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora (64), jak se na další zpřísnění dívá.

Výjimky z opatření budou mít děti do 18 let, lidé, kteří dostali první dávku očkování nebo jsou do 14 dní po druhé, musí ale předložit současně PCR test, nebo osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Těm ale lékař musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Spolu s rozočkovanými a dětmi do 18 let budou mít nárok na pět PCR testů za měsíc hrazených z veřejného zdravotního pojištění, očkovaní lidé dál na dva hrazené testy.

Dál se prokazovat testem bude možné také například při nástupu do lázeňské péče nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR testy i testy antigenní se budou uznávat i pro návštěvy nemocnice nebo zařízení sociálních služeb, ne však samotesty. Slova chvály ovšem pro dosluhující vládu, která o nových opatřeních rozhodla, nemá bezpečnostní expert Andor Šándor.

"Já mám čím dál tím silnější pocit, a ten samozřejmě není založen na mé epidemiologické erudici, že se s virem bojovat nedá. Nemám žádnou velkou pochvalu pro vládu, protože je to již 5. vlna a je to pořád stejně špatná, byť ta první vlna byla mírná a zvládli jsme ji prý dobře. V zásadě proti omezení kontaktů nejsem, ale jestli rozdělit národ na očkované a neočkované lidi, to nevím. Nevím, jestli se s tím virem dá efektivně bojovat, pokud nemluvíme o vakcinaci," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, který upozornil na to, že vlny koronaviru dosud nebyly zvládány nejlépe.

Přestože vláda opakovaně apeluje na lidi, aby se nechali očkovat, podle Šándora by bylo třeba kromě očkovacích kampaní vidět i snahu zapůsobit na lidský rozum. Vnímá, že neočkovaným musí být vysvětleno, že mají právo se neočkovat, ale že s tím souvisí o omezení.

"Uzavírání společnosti povede k tomu, že budou lidé naštvaní, budou se cítit méněprávní. Na druhou stranu, já tu celou dobu absentuju, kromě všech výzev k očkování a podobně, apel na rozum lidí. Na to, že jejich svoboda končí tam, kde začíná svoboda toho druhého. Ano, mají právo se rozhodnout, že se nebudou vakcinovat, na druhou stranu by měli vnímat, že mohou komplikovat život někomu jinému, kdo se naočkovat nechal," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

Přestože slova chvály generál v záloze pro nynější vládu nemá, nechce ji ani za řízení epidemické situace zcela kritizovat. "Je zřejmé, že žádná ta vlna nejde donekonečna nahoru, v jednu chvíli se to zarazí a jde to zase dolů. Teď jsme v období zvýšené respirační citlivosti vůči viru, ale že by to šlo donekonečna nahoru, to si nemyslím. Nevím, jestli je tohle úplně cesta. Nevím, co bylo na pozadí, protože AntiCovid tým budoucí vlády byl proti těmto opatřením. Každopádně si lidé této země zaslouží mnohem širší politickou shodu, jak tomu viru čelit. Nemyslím si, že by to tato vláda dělala nějak geniálně, ale že by to dělala dramaticky hůř než v Rakousku a Německu, kde je nárůst taky evidentní, se také říct nedá," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.