Nepochybně nás čeká horký podzim, říká Andor Šándor ohledně rozhodnutí generála Petra Pavla zúčastnit se lednových prezidentských voleb

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2022

Generál Petr Pavel (60) je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb a odhodlaný je vyhrát. Připravuje se na kandidaturu, oficiálně ji chce vyhlásit v srpnu. Uvedl to na setkání s novináři. Na počátku července chce zveřejnit transparentní účet. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval jeho rozhodnutí generál v záloze a politický komentátor Andor Šándor (64), který se netajil tím, že ho vnímá pozitivně.

"Musím říct, že se mi líbí, že Petr konečně prohlásil, že do toho jde a že chce vyhrát. Veškerá předchozí prohlášení o tom, že do toho půjde, ale když to nepůjde, že se stáhne, jsem nepovažoval za adekvátní, navíc od formátu, jakým Petr je. Teď jsem rád z hlediska jeho postoje, že jde do toho takto přímo," řekl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu Andor Šándor.

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO ve středu představil své sponzory, kteří mu slíbili finanční podporu. Pavel řekl, že nebude chtít od nikoho z podporovatelů částku vyšší než tři miliony korun, aby bylo zajištěno co nejširší spektrum dárců. Obrátil se proto na veřejnost, aby mu na účet poslali příspěvek. Mezi jeho podporovateli je třeba Libor Winkler z finanční skupiny RSJ, spolumajitel IT firmy Y Soft Václav Muchna, zakladatel ePojištění Jan Barta nebo Martin Hájek a Jiří Mareš ze společnosti Livesport. Pavla chce podporovat také Leon Jakimič ze společnosti Lasvit nebo spoluzakladatel Tipsportu Jaroslav Beran.

Řekl také, že peníze nepřijme od lidí spojených s divokou privatizací nebo nekalými podnikatelskými praktikami, od politicky exponovaných osob, od velkých firem napojených na zakázky státu nebo od lidí, kteří budou požadovat za své peníze nějakou protislužbu.

Seznam sponzorů nebo číslo transparentního účtu zveřejní na volebním webu generalpavel.cz, kde budou umístněny i podpisové archy. Se sběrem podpisů již začal, počet získaných podpisů dnes nesdělil. Hlavní sběr má v plánu až po začátku kampaně. Potřebuje jich 50.000.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pondělí vyhlásil termín konání prvního kola prezidentských voleb, budou v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku. Případné druhé kolo voleb bude v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.

"Těžko odhadnout, jaké má šance, rozhodně ale není bez šancí a bude záležet, jak se k jeho kandidatuře postaví pravicoví voliči, respektive pravicové strany jako je ODS, TOP 09 a podobně, ve kterých není jednota pokud jde o Petrovo členství v KSČ. Nechci to bagatelizovat, ale je to hodně dávno a v současnosti něco takového řešit, kdy i řada pravicových vlád měla ve svých řadách bývalé komunisty, mi už přijde trochu zbytečné až vyčpělé. Uvidíme, jak to v ČR půjde ohledně inflace, ekonomické situace a podobně, kdy vidím, že ta tíha dopadne na běžné obyvatele a v takový moment může Josef Středula přes odbory rozehrávat nespokojenou kartu občanů ze situací, která nepochybně dopadne na velkou skupinu obyvatel. Nepochybně nás čeká horký podzim prezidentského souboje, který může dopadnout všelijak a otázkou bude, kdo bude ve druhém kole," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor ohledně svého pohledu na situaci.

O možnosti politické podpory mluvil Petr Pavel se zástupci koalice Spolu. Řekl jim, že se neuchází o to, být jejich kandidátem, protože chce do voleb jít jako nezávislý, ale pokud by se ho rozhodli podpořit, uvítá to. "Ale nedomluvili jsme se na ničem konkrétním. Zároveň vnímám jejich argument, že se snaží jako koalice, která vyhrála volby, mít svého kandidáta a že ho nadále budou hledat," řekl.

Pavel zopakoval, že pokud by se objevil vhodný kandidát, který by měl možnost ve volbách uspět a on by vzdáním se kandidatury mu mohl pomoct k vítězství, byl by připraven tak učinit. V současné době ale nikoho takového nevidí, poznamenal.

Podle průzkumů veřejného mínění Pavel s bývalým premiérem Andrejem Babišem (67) patří mezi hlavní favority voleb. Zda se jich ale zúčastní, chce Babiš sdělit až 4. listopadu. Podpisy nutné pro kandidaturu už začal sbírat odborový předák Josef Středula (54) či ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Ucházet se o nejvyšší ústavní funkci hodlá také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Podnikatel Tomáš Březina už ohlásil, že získal potřebných 50.000 petičních podpisů. Klání by se chtěly zúčastnit nebo svou účast zvažují přes dvě desítky uchazečů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.