Nepovažuji Andreje Babiše za démona, ale je pravda, že vysál ČSSD, říká Matěj Stropnický. Prozradil, kdo bude premiér

Autor: ŽivotvČesku | Matěj Stropnický
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2021

Politik a novinář Matěj Stropnický (38) přijal místo na pražské kandidátce ČSSD a po boku ministryně Jany Maláčové (40) se intenzivně snaží, aby se sociální demokraté dostali ve volbách přes 5 procent a zůstali ve sněmovních lavicích. Mladý politik si ale uvědomuje, že splnit cíl bude pořádná dřina. "Sociální demokracie neuměla dobře vysvětlit a nahlas říkat, co všechno ve vládě prosadila, že zvýšila rodičovskou, že prosadila vyšší důchody, prosadila vyšší minimální mzdu... To jsou věci, které ve vládě prosadila ČSSD, ale vypadá to, jako by to prosadil Andrej Babiš," řekl Matěj Stropnický pro ŽivotvČesku.cz.

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) je nejstarší českou politickou stranou, která vznikla už v roce 1878. Sociálním demokratům letos reálně hrozí, že budou muset opustit sněmovnu. Předvolební průzkumy straně přisuzují zisk kolem 5 procent, pro předsedu Jana Hamáčka (42) a jeho kolegy bude zásadní se dostat nad 5 procent, jinak se u sociálních demokratů vyplní černý scénář. Straníci s nostalgií vzpomínají na rok 2010, kdy Jiří Paroubek (69) rezignoval po vítězných volbách, strana tehdy získala 22 procent. Co by za to sociální demokraté dnes dali...

Jako host se na pražské kandidátce objevil Matěj Stropnický, který po boku ministryně Jany Maláčové rozjel hru o všechno. Tato dvojice má cíl dostat stranu nad pět procent, zda se to povede, bude veřejnost vědět 9. října večer, kdy budou sečteny hlasy.

"Myslím si, že volby vyhraje ANO a premiérem bude Andrej Babiš. Žádný premiér není ideální. Já ale v Babišovi nevidím největšího démona na celé planetě, jak ho označuje opozice. To ale také neznamená, že si přeji Babišovo pokračování. Já si přeji spravedlivější společnost, než o kterou usiluje Babiš, proto také kandiduji za ČSSD. Myslím si, že velmi důležitá je otázka, kdo zaplatí tu obrovskou "sekeru", která v rozpočtu vznikla za covid. Byl bych nerad, aby to zaplatili běžní lidé," řekl pro ŽivotvČesku.cz na kameru muž, který se svým partnerem Danielem Krejčíkem (27) koupil v roce 2018 zámek v Osečanech na Benešovsku.

Podle Matěje Stropnického sociální demokraté i ve vládě s hnutím ANO dokázali řadu stěžejních věcí prosadit, nedokázali však tyto dílčí úspěchy prodat, protože si je přivlastnil premiér.

"Sociální demokracie neuměla dobře vysvětlit a nahlas říkat, co všechno ve vládě prosadila, že zvýšila rodičovskou, že prosadila vyšší důchody, prosadila vyšší minimální mzdu, prosadila obnovení karenční doby... To jsou věci, které ve vládě prosadila ČSSD, ale vypadá to, jako by to prosadil Babiš. Proto má Andrej Babiš vysoké preference a sociální demokracie je má nízké. Myslím si, že hlasy vysál Andrej Babiš. Chceme to ale změnit, proto lidem během volební kampaně vysvětlujeme, že bez sociální demokracie mohou o všechny tyto věci přijít," dodal pro ŽivotvČesku.cz mladý politik, který již dříve řekl, že pokud se ČSSD do sněmovny letos přeci jen dostane, slušel by jí pobyt v opozici.

"Myslím si, že ČSSD v té dosavadní vládě prosadila dost věcí. Ale také si myslím, že by sociální demokracii prospělo, kdyby zůstala v opozici. Říkám, že z opozice se dá prosadit hodně věcí. Já v opozici strávil velkou část svého zastupitelování na Žižkově a většinu věcí jsem v minulosti prosadil právě z opozice. Není to tak, že zájmy těch, kdo ho zvolili, může hájit jen ten, kdo je ve vládě," uvedl již dříve pro ŽivotvČesku.cz syn herce a diplomata Martina Stropnického (64).

Politik, majitel zámku a novinář Matěj Stropnický
Politik, majitel zámku a novinář Matěj Stropnický
Foto: Profimedia

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.