Neprodloužení nouzového stavu rovná se katastrofě. Adam Vojtěch popsal, co by se stalo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv Adama Vojtěcha

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) je přesvědčen o tom, že pokud by nedošlo k prodloužení nouzového stavu, tuzemské zdravotnictví by se dostalo na hranici kolapsu a řada opatření, která dnes mají zabraňovat šíření nového typu koronaviru by nebyla efektivní. "Ze dne na den by přestala fungovat opatření, která drží epidemii jakž takž na uzdě," uvedl bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Současné vládní usnesení o vyhlášení nouzového stavu zřejmě čeká přezkum u Ústavního soudu. Obrátit se na něj chtějí někteří členové horní komory parlamentu. Už na jaře loňského roku existoval právní problém v rámci opatření.

"Z mého pohledu by to znamenalo, že řada opatření, která jsou dnes platná, by byla zrušena. Týkalo by se to zejména omezení pohybu, tedy nočního vycházení, dále omezení maloobchodu, mezi který se řadí služby a jiné. Zkrátka o provozech, o kterých rozhodoval Městský soud v Praze na jaře minulého roku, kdy řekl, že tato opatření mohou být přijímána jen za nouzového stavu," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který vedl velmi komplikovaný rezort tři roky. Bývalý ministr dodal, že neprodloužení nouzového stavu by znamenalo jistým pohledem katastrofu.

"Znamenalo by to, že ze dne na den by tato opatření, která drží epidemii jakž takž na uzdě, by přestala fungovat a došlo by k významnému zhoršení situace," podotkl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Digitální průkaz pro všechna očkování - to je pozměňovací návrh zákona, na kterém řadu měs...

Vláda požádala o souhlas Sněmovny s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do úterý 16. března. Nyní končí nouzový stav v neděli 14. února. Menšinová vláda ANO a ČSSD zatím nemá v dolní komoře pro už šestou žádost o prodloužení nouzového stavu dostatečnou podporu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.