Neprodloužení nouzového stavu? Tohle si nikdo na světě ještě nedovolil, říká Jan Hamáček

Jan Hamáček věří, že k prodloužení nakonec dojde.
Jan Hamáček věří, že k prodloužení nakonec dojde.
Foto: Archiv Jana Hamáčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2020

V úterý bude Sněmovna rozhodovat o podnětu vlády o prodloužení nouzového stavu. Mluví se předběžně o různých scénářích. V případě, že by se tak nestalo, mnohá opatření by skončila. Vláda zatím nemá ve Sněmovně vyjednanou podporu pro další prodloužení nouzového stavu, který má končit 30. dubna

Většina opozičních stran uvedla, že bude od vlády chtít argumenty, proč by se nouzový stav měl prodloužit. Komunisté už dřív řekli, že by souhlasili s prodloužením do 17. května. Pro portál Život v Česku promluvil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového výboru Jan Hamáček, který věří, že jeho kolegové zůstanou racionální.

Hamáček zároveň počítá s přílivem cizinců do Česka, i když tak jednoduché to nebude, situace to neumožňuje. "Ono zatím není odkud, protože ostatní státy mají stále zavřené hranice," podotkl pro Život v Česku ministr vnitra, že přeshraniční cestování je uzavřené v celé Evropě.

První na světě

"Pokud by se to neprodloužilo, tak Česká republika by zaujala prvenství v nejodvážnějších zemí na světě. Takto uvolnit opatření si zatím nikdo nedovolil. To bychom byli premianti, kteří prohlásili, že žádná opatření nejsou už potřeba a že se můžeme vrátit zpět do normálu. Tohle si na světě ale nikdo zatím nedovolil," řekl pro Život v Česku Hamáček.

Nouzový stav platí v Česku od 12. března. Původně měl skončit 11. dubna. Sněmovna ho už jednou na žádost vlády prodlužovala, a to do konce tohoto měsíce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.