Nervozita před sčítáním hlasů: Nelituju ničeho, ale negativa byla, připustil Robert Šlachta. Popsal, co zažil po vstupu do politiky

Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2021

Letošní volby do Poslanecké sněmovny jsou podle zkušených politologů v mnohém jiné, protože je ovlivnila i epidemie koronaviru v Česku - ta se stala hlavním tématem na jaře loňského roku. V sobotu 9. října se rozhodne o tom, kdo získá poslanecký mandát a jedním z kandidátů ve hře zůstává předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta (50), který poslední rok a půl věnoval budováním vztahu s občany a politické kariéře. "Považuju to za obrovskou životní zkušenost. Díky Přísaze řada lidí navázala nová přátelství. Byl to pro mě náročný rok a půl, ale zároveň úžasná »jízda«. Negativem bylo určitě vyjadřování některých lidí k mé osobě, hlavně na sociálních sítích," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Rok a půl života na cestách, desetitisíce kilometrů za volantem při cestování za potenciálními voliči a oddanost své práci. Bývalý elitní policista a šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se po kariéře ve státní sféře rozhodl stát politickou osobou a se svým hnutím Přísaha kandidovat v letošních volbách do Sněmovny.

Volební průzkumy byly v souvislosti s ním velmi nestabilní, ale v průměru se pohybovaly kolem pětiprocentní hranice, která znamená získání poslaneckého mandátu. Poslední průzkum agentury STEM Přísaze přisoudil dokonce 5,7 procenta voličských hlasů. Otázkou však zůstává, jakého výsledku skutečně dosáhne a zda se nakonec dostane do Poslanecké sněmovny.

"Ať už to dopadne tak, že se Přísaha dostane do Poslanecké sněmovny, nebo ne, tak mi to neskutečně moc dalo. Velmi si všeho vážím, protože to pro mě byla obrovská životní zkušenost a jsem rád za lidi, které jsem díky svému vstupu do politiky poznal. Nelituju vůbec ničeho. Chtějí v tom pokračovat, díky Přísaze řada z nich navázala nová přátelství – což je naprosto fantastické, že je spojujeme. Hodně z nich mi píše a děkují mi, že mohli být se mnou u toho a měli možnost se angažovat. Byl to pro mě náročný rok a půl, ale zároveň úžasná »jízda«," řekl Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz s tím, že i přes všechna pozitiva se samozřejmě našlo něco, co nebylo úplně příjemnou součástí politického života.

Předseda občanského hnutí Přísaha, které vzniklo teprve na konci ledna letošního roku, má několik nepříliš pěkných zkušeností. I když ho po téměř třicetileté kariéře u policie máloco udiví, přeci jenom se něco našlo.

"Negativem pro mě bylo určitě to, že někteří lidé měli potřebu vulgárně sdělovat své názory mému okolí a nazývali mě třeba »fízlem« a podobně. Ale do očí mi to pak neřekli. Předtím jsem také nepoužíval sociální sítě a musím říct, že zneužívání té možnosti anonymity mě zkrátka překvapilo. Skutečnost, jak sociální média fungují, kdy mají lidé v některých případech zapotřebí dostat ze sebe zlost, být nenávistní a neušetřit si některé slovní útoky, je občas zarážející," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.